به گزارش املش ما ، «اسحاق شعبانی »در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت با توجه به چهل سالگی انقلاب و پیشرفت‌های چشم‌گیر در حوزه‌های مختلف شیلات و آبزی پروری اظهار کرد: افزایش مصرف سرانه ماهی و کارآفرینی در این حوزه از دستاوردهای بعد از انقلاب در حوزه شیلات است.

مدیر کل شیلات گیلان با بیان اینکه طی سال گذشته یک میلیون و ۱۷۰ هزار تن انواع محصولات شیلاتی در کشور تولید شد، گفت: از این میزان  ۷۵ هزار تن انواع محصولات شیلات در گیلان بود.

وی افزود: تولید ماهی بعد از انقلاب ۱۱ برابر افزایش یافته است.

 شعبانی به تولید انواع ماهیان خاویاری در گیلان اشاره و تصریح کرد: تولید خاویار در کشور حدود ۱۵ سال است که آغاز شده درحالی که قبل  از انقلاب فقط برداشت از دریا بود.

مدیرکل شیلات گیلان اضافه کرد: ۹۰ مزرعه در سطح کشور به تولید ماهی خاویار مشغول است که بیش از نیمی از این مزارع در گیلان قرار دارد.

وی با بیان اینکه سال گذشته یک هزار  و ۵۰۰تن گوشت خاویار در کشور استحصال شد که  بیش از یک سوم آن از  گیلان بود افزود: همچنین سال گذشته نزدیک به چهار تن خاویار در کشور برداشت شد که بیش از یک سوم آن از گیلان است.

شعبانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۵ تن خاویار قابل استحصال در کشور در داخل استخر وجود دارد.

مدیر کل شیلات گیلان با بیان اینکه فیل ماهی بهترین گونه ماهی خاویاری در کشور است گفت: در حال حاضر ۵۰۰ هزار قطعه در گونه‌های مختلف فیل ماهی خاویار در کشور در حال پرورش است.

وی با تاکید بر اینکه مصرف ماهی بر سلامت انسان تاثیر شگرفی دارد، افزود: آب و زمین دو مقوله مهم در پرورش ماهی است که گیلان دارای این ظرفیت و پتانسیل است و  باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

شعبانی به طرح ماهی در قفس اشاره و اذعان کرد: با وجود آب شیرین محدود در کشور، اجرای طرح پرورش ماهی در قفس با بهره‌گیری از آب شور دریا مورد توجه قرار گرفت که در حال حاضر ۶ استان در این بخش فعال هستند که دو استان در شمال و ۴ استان در جنوب قرار دارد.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه پرورش ماهی در قفس در جهان ۵۰ سال قدمت دارد، گفت: این طرح دارای قدمتی ۱۰ ساله در کشور و پنج ساله در گیلان است.

وی از موافقت صدور مجوز تاسیس برای ۲۰ متقاضی اجرای طرح ماهی در قفس در گیلان خبر داد و  اضافه کرد: در حال حاضر می توان یک هزار تن ماهی از طرح پرورش ماهی در قفس در گیلان برداشت کرد که با افزایش این طرح پیش بینی می‌شود به چهار هزار تن افزایش یابد.

شعبانی تصریح کرد: در اویل انقلاب گونه‌های رهاسازی ماهی در گیلان بسیار محدود بود که اکنون ۱۱ گونه انواع ماهی در منابع آبی گیلان رهاسازی می‌شود.

افزایش مصرف سرانه مصرف ماهی بعد از انقلاب 

مدیر کل شیلات گیلان به افزایش سرانه مصرف ماهی در کشور پرداخت و گفت: در سال ۵۷ سرانه مصرف ماهی در کشور یک کیلو بود که اکنون به ۱۱ کیلو رسیده است، و این رقم در گیلان ۱۶ کیلو است این در حالی است که این آمار در میانگین مصرف سرانه ماهی در دنیا ۲۱ کیلو است.

وی تصریح کرد: اوایل انقلاب تنها یک مرکز تولید تکثیر با ۱۰ میلیون تن ماهی در رشت وجود داشت و ماهی‌های تولیدی شهرستان رشت در سراسر کشور توزیع می‌شدو اکنون به  ۷۰ میلیون تن تولید توزیع و تکثیر افزایش یافته است.

شعبانی به رهاسازی ماهیان د دریای خزر اشاره و اظهار کرد: قبل و اوایل انقلاب حدود ۶ میلیون تن ماهی در دریا رهاسازی می‌شد که اکنون به ۱۵۰ میلیون تن رسیده است.

مدیرکل شیلات گیلان خاطرنشان کرد: امسال ۱۵۰ میلیون انواع ماهی تولید و در منابع آبی گیلان رهاسازی شده است این آمار در کل کشور  ۲۸۰ میلیون تن است.

وی به تولید ماهی قرمز و زینتی در گیلان پرداخت و افزود: گیلان از نظر تولید ماهی قرمز مقام نخست و تولید ماهیان زینتی رتبه سوم در کشور را به خود اختصاص داده است.

شعبانی به ظرفیت عظیم منابع آبی گیلان اشاره وخاطرنشان کرد: گیلان دارای ۱۸ هزار هکتار تالاب و هشت هزار آب‌بندان است که با بهره‌گیری از این پتانسیل می‌توان تولیدات حوزه شیلات را افزایش و همچنین زمینه اشتغال برای جوانان بیکار را فراهم کرد.

Print Friendly, PDF & Email