کد خبر: 81626

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۵ - ۷:۰۵

در مسیر خدمت؛

سفر ۷ ساعته نماینده مجلس و مدیرات ادارات املش به دهستان سمام +تصاویر

نماینده مردم رودسر و املش ،مدیرکل کمیته امدادامام خمینی(ره) گیلان ، فرماندار و تعدادی از مدیران شهرستان املش با حضور در تعدادی از روستاهای ییلاقی بخش رانکوه از برخی پروژه های در حال اجرا بازدید و با اهالی این روستاها دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار املش ما ، نماینده مردم رودسر و املش ،مدیرکل کمیته امدادامام خمینی(ره) گیلان ، فرماندار و تعدادی از مدیران شهرستان املش با حضور در تعدادی از روستاهای ییلاقی بخش رانکوه از برخی پروژه های در حال اجرا بازدید و با اهالی این روستاها دیدار کردند.

 

مسیر برفی و یخزده سپری شد تا به روستای ملکوت رسیدیم، اهالی از مشکلات شان گفتند و کمبود سوخت زمستانی را مهمترین مشکل روزهای سرد سال اعلام کردند.

ادامه حضور مسئولین در کارگاه گازرسانی به روستاهای ییلاقی بود ، محمدباقر اخوان رئیس گاز شهرستان املش از روند اجرای پروژه خبر داد و اظهار داشت: تاکنون ۲۸ کیلومتر خط لوله اجرا شده است و با توجه به موقعیت منطقه میراث فرهنگی بر روی اجرای کار نظارت دارد، امیدواریم هفته دولت سال ۹۷ گازرسانی به روستاهای موسی کلایه ،کلامرود، مربو، لرود و دیماجانکش انجام شده و مورد بهره برداری قرار دهیم.

 

عباسی نماینده مردم رودسر و املش گقت: موانع برجسته را اعلام کنید تا پیگر مرتفع شدن آنها شوم ، نباید کارها بخاطر برخی موانع متوقف گردند.

روستای لرود مقصد بعدی کاروان خدمت در ییلاقات املش بود، نماینده مجلس ، مدیرکل کمیته امداد و مدیران ادارات با حضور در منطقه ای که چندخانه و دام هفته گذشته در آتش سوخته بودند با مالسوختگان به گفتگو نشستند و تدابیری جهت کاهش آلام آنان اندیشیدند.

اسدالله عباسی نماینده مجلس گفت:بخشداری مسئولیت آواربرداری را برعهده بگیرد ، از کمیته امداد می خواهیم در بحث ساخت دو واحد مسکن مشارکت کند.کمک می کنیم امکانات زندگی هم خریداری می شود تا جریان به زندگی این خانواده ها دوباره رونق بگیرد.

فرماندار املش نیز از مساعدت در روند ساخت و صدور پروانه برای این خانواده ها خبر داد.

در خصوص از بین رفتن ۷۰ گوسفند در این آتش سوزی ، مدیرکل کمیته امداد قول اعطای تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی داد، عباسی نماینده مجلس ۲ میلیون کمک بلاعوض را متقبل شد.

نماینده مجلس در جمع اهالی با بیان اینکه باید چیزی در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم قول آن را بدهیم ، گفت: قول انجام آسفالت ،آب شرب و گاز را دادیم که در حال اجرا هست ، قرارگاه خاتم الانبیا  پیمانکاری ساخت مجتمع آب را برعهده گرفته که بزودی آغاز می شود.

 

ادامه مسیر به روستای مربو رسیدیم، روستای تاریخی مربو در فاصله ۸۰ کیلومتری املش قرار دارد و ۱۲۰خانوار فصلی در آن زندگی می کنند. وجود استخر ۵۰۰۰ مترمکعبی آب کشاورزی در این روستا یکی از فرصت هایی بود که امیربنده ای رئیس جهادکشاورزی املش به آن اشاره کرد و گفت: اگر دهیاری از این فرصت بهره برده  و با نگاهی دو منظوره از آن به عنوان استخر ماهی  استفاده کند علاوه بر اشتغالزایی، درآمد خوبی در چرخ اقتصاد منطقه ورود می کند.

فرصت نماز ظهر در روستای موسی کلایه فراهم شد و مسئولین پس از حضور بر مزار شهدا ، در مسجد این روستا حاضر شدند و نماز را به جماعت اقامه کردند.

عباسی نماینده مردم رودسر و املش بین الصلاتین به ارائه گزارشی از سفر امروز پرداخت و گفت: کارهای بزرگی در منطقه در حال اجراست ، سیاست نظام و دولت خدمت بی منت به مردم است ، مشکل آب شرب روستا از گذشته وجود دارد برنامه ریزی هایی صورت گرفته برای مرتفع شدن آن، نعمت گاز که دست نیافتنی بود مهیا شده و براساس برنامه ریزی های انجام شده تا سال آینده گازرسانی به این روستاها انجام خواهد شد. نبود ورزشگاه در این روستا یکی از دغدغه های اهالی بویژه جوانان و نوجوانان بوده و هست ، اگر اهداء حداقل ۲۰۰۰ متر زمین از سوی شما صورت بگیرد من و فرماندار قول می دهیم ورزشگاه بسازیم.

مشکل کمبود آب کشاورزی از دیگر مشکلات این روستا و منطقه هست ، از جهادکشاورزی می خواهیم طرحی برای رفع این مشکل بیاندیشد ماهم پیگیری میکنیم. می دانیم اگر آب کشاورزی نباشد ، کشاورزی امکان پذیر نیست.

اعتباراتی برای ایجاد شغل در روستاها فراهم شده که می شود با توجه به جمعیت روستا برنامه ریزی صورت گیرد ، فراهم کردن شغل موجب پایداری حضور مردم در روستا می شود ، هر فردی طرح و ایده ای برای ایجاد شغل دارد ارائه کند تا از تسهیلات آن بهره مند شود.(فرماندار املش گفت: یک میلیارد تومان برای اشتغال شهرستان املش تخصیص یافته است.)

چندتن از اهالی روستای کاغذی  که در مسجد موسی کلایه حضور پیدا کرده بودند ، مشکل راه ارتباطی خود بیان کردند و گفتند در دوره حضور شما در نمایندگی مجلس راه ارتباطی زده شد ولی در دوره قبل که شما حضور نداشتید متاسفانه برای پیچ خطرناکی که این مسیر دارد هیچ فکر نشد.

عباسی نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی گفت: روسای ادارات راه و شهرسازی و راهداری برای این مشکل کارشناسی فنی انجام دهند تا مشکل اهالی این روستا حل شود.

 

یکی از اقداماتی که در راستای اقتصاد مقاومتی در روستای موسی کلایه صورت گرفته ایجاد کارخانه فندق شکنی بود که موجب اشتغال ۱۳ نفر را فراهم آورده است.

علیرضا محمدی مدیرکل کمیته امداد در حاشیه بازدید از این کارخانه آمادگی کمک و اعطای تسهیلات برای ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی را اعلام کرد.

رجبی سرمایه گذار این طرح گفت: برای توسعه کارگاه فندق شکن نیازمند تسهیلات ۶۰۰ میلیونی هستیم. عباسی نماینده مجلس گفت: شما طرح توجیه اقتصادی بنویسید فرمانداری شما ار به کارگروه اشتغال استان معرفی می کند.

مدیرکل کمیته امداد پیشنهاد تبدیل این فضا به بوم گردی کرد و فرماندار املش نیز از اعطای تسهیلات درصورت متقاضی شدن داد.

 

حضور نماینده مجلس ، مدیرکل کمیته امداد و فرماندار املش در منزل یکی از مددجویان کمیته امداد که بدلیل عدم تمکن مالی نتوانسته بودند فرزندشان را طی سال های اخیر درمان کنند ، آخرین نقطه از سفر به موسی کلایه بود.

مادر خانواده که همسرش را نیز از دست داده بود درخصوص بیماری دختر گفت: در برف ۸۶ دخترم از روی پله ها سُر خورد و چون هزینه برای معالجه اش نداشتیم نتوانستیم وی را درمان کنیم.

مدیرکل کمیته امداد گفت: دخترتان را برای معایه پیش یکی از پزشکان ببرید تا تشخیص درمان بدهند هزینه درمان هرچقدر است کمیته امداد برعهده خواهد گرفت.

مشکل بعدی خانواده نداشتن درآمد بود که موجب شده فرزند پسر درس را نیمه تمام رها کند و به دنبال کار در شهرهای دیگر باشد.

بخشدار رانکوه گفت: اگر یک مغازه ای راه اندازی شود می تواند خرج خانواده را از آن تامین کرد.

محمدی مدیرکل کمیته امداد قول اعطای تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی به این خانواده داد تا هر ۴ عضو خانواده  مشغول کار شوند. وی از ملکی سرپرست کمیته امداد املش خواست این موضوع را بصورت تخصصی بررسی و گزارشش را به استان ارسال کند.

 

سفر ۷ ساعته به روستاهای بخش رانکوه ساعت ۳ به اتمام رسید.

ارسال دیدگاه

کسب درآمد