کد خبر: 74109

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۴:۲۶

برف سال ۸۳ گیلان تکرار می‌شود/در برف گذشته مشارکت‌های‌ مردمی در حد صفر بود/از غروب جمعه شدت بارش کاهش یابد

باتوجه به هشدارهای هواشناسی برف سال ۸۳ تکرار می‌شود و مردم باید از حداقل امکانات برخوردار و در۲۴ ساعت باقی‌مانده خود را بیمه کنند. به گزارش املش ما به نقل از تسنیم، حجت شعبانپور امشب در جلسه ستاد بحران که در استانداری گیلان برگزار شد اظهار داشت: هواشناسی از دیروز هشدار داد که جبهه هوای سرد […]

باتوجه به هشدارهای هواشناسی برف سال ۸۳ تکرار می‌شود و مردم باید از حداقل امکانات برخوردار و در۲۴ ساعت باقی‌مانده خود را بیمه کنند.

به گزارش املش ما به نقل از تسنیم، حجت شعبانپور امشب در جلسه ستاد بحران که در استانداری گیلان برگزار شد اظهار داشت: هواشناسی از دیروز هشدار داد که جبهه هوای سرد به استان گیلان وارد می‌شود.

معاون هماهنگی و عمرانی استانداری گیلان تصریح کرد: بر اساس آمار این برف از روز پنجشنبه شروع می‌شود و تا روز شنبه ادامه می‌یابد و این برف از برف هفته گذشته سنگین‌تر است.

شعبانپور با اشاره به نقاط قوت در برف هفته گذشته استان گیلان اظهار داشت: در این برف راه‌بندان نداشتیم و مواد غذایی و سوخت به‌اندازه کافی موجود بود و تلخی این برف این بود که برخی از نقاط به مدت یک هفته با قطعی برق مواجه بودند.

وی بابیان اینکه در برف گذشته مشارکت‌های ‌مردمی در حد صفر بود بیان کرد: همکاران ما ماشین‌های گیر کرده در برف را هل می‌دادند درحالی‌که ۴ سرنشین در ماشین وجود داشت.

معاون هماهنگی و عمرانی استانداری گیلان تأکید کرد: باید در برف پیش‌رو از ظرفیت مشارکت‌های مردمی، پایگاه‌های بسیج، سازمان‌های مردم‌نهاد و امکانات بخش خصوصی استفاده کنیم.

شعبانپور برف احتمالی رشت را سنگین دانست و گفت: این برف می‌تواند برفی مانند سال ۸۳ را رقم بزند و از پنجشنبه تا شنبه یک نفس می‌بارد.

وی بابیان اینکه نباید در مواقع بحران یکدیگر را مقصر قلمداد کنیم تأکید کرد: فرمانداران بحران پیش رو را مدیریت کنند و از همه ظرفیت‌ها و مشارکت‌های مردمی استفاده کنند‌.

معاون هماهنگی و عمرانی استانداری گیلان تصریح کرد: اگر پلیس‌راه و نیروی انتظامی نمی‌تواند محورها را مدیریت کند بهتر است مسیرها بسته شود تا منجر به اختلالات نشود.

شعبانپور بابیان اینکه مدیریت بحران در شهرستان‌ها بر عهده فرمانداران است تأکید کرد: نباید اجازه دهیم بازگشایی مسیرها سفارشی انجام شود و باید بر اساس اولویت باشد.

وی اظهار داشت: در بحران پیش رو نانوایی‌ها نان را مازاد بپزند و جلوی دید مردم قرار دهند و کارکنان دستگاه‌های اجرایی کاور مخصوص خود را بپوشند تا مردم با دیدن آن‌ها قوت قلب بگیرند.

معاون هماهنگی و عمرانی استانداری گیلان به مدیران دستگاه‌های اجرایی توصیه کرد از کمک‌های خارج از استان استفاده کنند و نیروهای کمکی قبل از بارش برف در استان مستقر شوند تا هنگام بارش برف با لغو پرواز مواجه نشوند.

شعبانپور بابیان اینکه نمی‌خواهم مردم را نگران کنم خاطرنشان کرد: مردم از حداقل امکانات برخوردار باشند و ممکن است برق نیز قطع شود و مردم آمادگی لازم را داشته باشند‌.

مدیرکل هواشناسی گیلان در این جلسه بابیان اینکه موج ناپایدار و پرفشار از غروب پنجشنبه به استان وارد می‌شود، گفت: چهارشنبه نیز بارش جزئی برف را در استان خواهیم داشت ولی این بارش به شکلی نیست که بتواند مشکل‌ساز باشد.

بهمن کمانگر آغاز بارش برف در گیلان را عصر پنجشنبه این هفته اعلام کرد و گفت: در ابتدا انتظار داریم این بارش به‌صورت مخلوط برف و باران باشد و بارش برف اصلی عصر پنجشنبه از غرب گیلان آغاز می‌شود.

کمانگر خاطرنشان کرد: بارش در روز جمعه در تمام نقاط به شکل برف خواهد بود و انتظار داریم از غروب جمعه شدت بارش کاهش یابد.

وی بابیان اینکه سامانه accuweather یک سامانه تجاری و آمریکایی است بیان کرد: سامانه هواشناسی ما بر اساس مدل کشور خودمان طراحی‌شده و انتظار داریم دقت مدل ما بالاتر باشد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان در این جلسه عنوان کرد: در خصوص بحران احتمالی برف هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌ایم و مسئولان و مدیران ما پنجشنبه در ادارات خود مستقر هستند و اوج کار ما در روز جمعه است.

افشین طالبی تصریح کرد: در بحران برف با هماهنگی‌های انجام‌شده اکیپ‌های عملیاتی را در مناطق خاص مستقر می‌کنیم.

محمد اکبرزاده مدیرکل بنیاد مسکن استان گیلان در این جلسه به اطلاع‌‌رسانی و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها در بحران تأکید کرد و گفت: مردم در ۲۴ ساعت باقی‌مانده به بحران از فرصت بیمه استفاده کنند و خود را بیمه تمام خطر کنند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان رشت در این جلسه بابیان اینکه در برف گذشته سقوط درختان ما را اذیت کرد گفت: علاوه بر درختان تیربرق و ماشین‌های پارک شده در کنار خیابان مشکلاتی را ایجاد کرده بود.
حاجی‌پور تصریح کرد: با برنامه‌ریزی انجام‌شده از اولین ساعات برف همه ماشین‌آلات شهرداری آماده هستند و بازگشایی معابر را انجام می‌دهند.

وی بابیان اینکه اگر در برف گذشته گاز قطع می‌شد با فاجعه مواجه می‌شدیم بیان کرد: مردم در مصرف انرژی دقت کنند و نباید در این مواقع به فکر تخریب یکدیگر باشیم و عملکرد هم را زیر سؤال ببریم.

ارسال دیدگاه

کسب درآمد