کد خبر: 73556

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۰۳ - ۹:۴۱

پنجشنبه سیاه در تهران!

بسیاری از پروژه‌ هایی که فرض می‌شود تحت کنترل هستند، با ریسک به عنوان رخدادی شناخته ‌نشده روبرو گردیده و کوشش می‌کنند آن را کنترل کنند. به گزارش املش ما به نقل از لاهیجان محمدعباسی در یادداشتی با اشاره به حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو در تهران نوشت: صبح روزپنجشنبه برج دهه چهل تهران دچارحریق شد، که در […]

بسیاری از پروژه‌ هایی که فرض می‌شود تحت کنترل هستند، با ریسک به عنوان رخدادی شناخته ‌نشده روبرو گردیده و کوشش می‌کنند آن را کنترل کنند.

به گزارش املش ما به نقل از لاهیجان محمدعباسی در یادداشتی با اشاره به حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو در تهران نوشت:

صبح روزپنجشنبه برج دهه چهل تهران دچارحریق شد، که در نوع خود فاجعه ای منحصر به فرد است. شواهدحاکی از این است که بی توجهی مجموعه پلاسکو به اخطارهای متوالی سازمان آتش نشانی تهران و دلایل فیزیکی دیگرسبب فاجعه ای با این وسعت شده که موجب به شهادت رسیدن تعداد کثیری از قهرمانان مجموعه آتش نشانی تهران گردید. متاسفانه عدم تمرکز بر کاهش ریسک سوانح سبب بروز چنین ضایعات غیر قابل جبرانی می گردد. بسیاری از پروژه‌ ها که فرض می‌شود تحت کنترل هستند، با ریسک به عنوان رخدادی شناخته‌نشده روبرو گردیده و کوشش می‌کنند آن را کنترل کنند. اکثر پروژه‌ها چنین رخدادهایی را به خوبی از سر رد می‌کنند ولی با یک تلاش جامع مدیریت ریسک، رویدادهای ریسک قبل از وقوع، شناسایی و کنترل می‌گردند و یا برنامه‌ای تهیه می‌شود که در زمان وقوع این رویدادها با آنها مقابله کند.

با درنظر گرفتن این مفاهیم پایه‌ای، امکان مقابله با ریسک به وجود می‌آید، لذا ابتدا باید نسبت به شناسایی ریسک‌های محتمل پروژه اقدام کرد. موارد زیر اگرچه درمجموعه  پلاسکو کاملا مشهود بود، ولی برخورد قاطعی با آن صورت نپذیرفت که بسی جای تاسف است.

  • ضعف در برنامه ریزی و عدم برخورد جدی جهت تعطیلی پاساژ پلاسکو
  • تداوم کسب و کار در سازه ای با خطر بالا
  • عدم تامین ادوات اطفای حریق مناسب در مجموعه
  • عدم بازسازی و مقاوم سازی مناسب در سازه و مواردی از این دست که سبب بروزاین فاجعه شده است.

باتوجه به ضرورت پیگیری درموارد این چنینی، اصولی به شرح زیرجهت برخورد با سوانح، لازم به نظر می رسد:

اصل ۱: بهبود در طراحی و مقاوم سازی سازه (انعطاف پذیری فیزیکی دربرابر مخاطرات طبیعی وغیر طبیعی)

اصل ۲: برنامه ریزی مناسب برای تعریف کاربری اراضی

اصل ۳: حمایت روانی جهت بازیابی جامعه حادثه دیده
اصل ۴: حمایت معیشتی از جامعه حادثه دیده

اصل ۵: قانون ومقررات (استفاده ازقانون به صورت صحیح جهت احیای حقوق جامعه حادثه دید، نظیر بیمه و…)

اصل ۶: نظارت و ارزیابی عملیات بازسازی و بازیابی جهت پایداری وبهبوددرمدیریت بحران های آینده

در پایان یادآوری می شویم که استراتژی بازسازی بهتر، یک مفهوم کلیدی در بهبود و بازسازی پس از سوانح است که مبنای آن مهندسی ساخت پس از وقایع درکوتاه ترین زمان و با در نظر گرفتن انعطاف پذیری لازم در بلایای آینده است.  لازم به ذکر است، بررسی و کنترل سازه ها نسبت به تخریب کلی آنها هزینه نبوده و قاطعیت در برخورد با مجموعه هایی نظیر پاساژ علاالدین نیز مورد انتظار است.

ارسال دیدگاه

کسب درآمد