کد خبر: 72660

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۲۳ - ۴:۵۷

پیشنهاد حذف ایران چک ها همراه با اصلاح پول ملی

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به تصمیم تغییر واحد پولی از ریال به تومان عنوان داشت که شرایط برای حذف سه صفر از پول ملی فراهم نیست اما می توان با حذف دو صفر به گونه ای که ۱۰ هزار ریال معادل ۱۰۰ تومان شود مزایای اصلاح پول ملی را افزایش داد. به گزارش املش […]

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به تصمیم تغییر واحد پولی از ریال به تومان عنوان داشت که شرایط برای حذف سه صفر از پول ملی فراهم نیست اما می توان با حذف دو صفر به گونه ای که ۱۰ هزار ریال معادل ۱۰۰ تومان شود مزایای اصلاح پول ملی را افزایش داد.

چک پولبه گزارش املش ما، سید بهاءالدین حسینی هاشمی درخصوص تغییر واحد پولی به تومان، اظهار کرد:‌ این تصمیم خوبی است؛ زیرا اگر می‌خواستیم سه صفر یا چهار صفر را حذف کنیم شرایط برای اجرای آن فراهم نبود. او افزود: حذف صفر‌ها نیازمند ثبات و تعادل در اقتصاد و عدم کسری بودجه است تا صفر‌ها پس از مدتی دوباره بازنگردد. این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در گام اول امکان تغییر واحد پولی امکان‌پذیر است، گفت: با توجه به اینکه مردم دیگر ریال به کار نمی‌برند و حتی برخی صفر‌های تومان هم خوانده نمی‌شود، واحد پولی از ریال به تومان قابل تغییر است.

 وی ادامه داد: او فواید تعویض اسکناس‌ها را حذف اسکناس‌های جعلی و مخدوش و امکان انتشار اسکناس‌های بزرگ‌تر دانست و گفت: به عنوان مثال به جای اسکناس‌های ۱۰ هزار ریالی، ۲۰ هزار ریالی و ایران‌چک‌های ۵۰۰ هزار ریالی و یک میلیون ریالی، اسکناس‌های ۱۰۰۰ تومانی، ۲ هزار تومانی، ۵ هزار تومانی، ۱۰ هزار تومانی، ۲۰ هزار تومانی، ۵۰ هزار تومانی و ۱۰۰ هزار تومانی را با اشکال متفاوت منتشر کند.این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: با این کار دیگر نیاز به انتشار ایران‌چک‌های ۵۰۰ هزار ریالی و یک میلیون ریالی و تمدید مجوز هر ساله آن نیست؛ چراکه هم‌اکنون ایران‌چک‌ها نام ایران چک را دارند، اما کارکرد آن در مبادلات همان کارکرد اسکناس است؛ در حالی که ایران‌چک متفاوت از اسکناس است.
حسینی هاشمی افزود: حذف صفر‌ها در صورتی موفق خواهد بود که پیش‌بینی شود حداقل تا ۵ سال آینده صفر‌ها بازنمی‌گردند، اما این پیش‌بینی وجود ندارد و قطعا با حذف صفر‌ها، پس از چند سال دوباره باید صفر‌ها در کنار ارقام پولی درج شود. این کارشناس اقتصادی بیان کرد: هم‌اکنون اقتصادی داریم که در تعادل نیست و به شرایط رونق و به همراه تورم تک رقمی نرسیده است؛ به همین دلیل چنین اقدامی توجیه اقتصادی ندارد./فارس
ارسال دیدگاه

کسب درآمد