پنج قطعه پرنده زیبای درنای مهاجر وارد حوزه شهرستان املش شدند.

درنابه گزارش املش ما عباس ملکی رییس اداره محیط زیست املش با اعلام این خبر گفت: پنج قطعه درنا برای تغذیه در مزارع اطراف املش فرود آمدند و پس از ساعاتی و در حالی که مامورین یگان، فضایی امن برای آنها بوجود آورده بودند، این مزارع را به مقصد مناطق شرقی گیلان ترک کردند.
وی افزود: حضور درناها در مناطق شرقی گیلان به ندرت اتفاق می‌افتد و این حضور می‌تواند نشانه‌ خوبی از مساعد بودن و امنیت موجود در زیستگاه‌های این منطقه باشد.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، وی خاطرنشان کرد: درنا پرنده‌ای است که زمستان‌ها در بعضی مناطق ایران از جمله تالاب‌های امن فراوان است و ضمن مهاجرت بطور منظم در ناحیه دریای خزر و تالاب میقان دیده می‌شود. در هفته های گذشته ۷۵ قطعه درنا نیز در پارک ملی بوجاق کیاشهر ثبت شده که به گفته کارشناسان در نوع خود برای استان گیلان و پارک ملی رکورد محسوب می‌شود.

درنای خاکستری ۱۱۲ سانتی‌متر است؛ شاهپرهای ثانوی سیاه بسیار دراز و آویخته و به شکل دم، این پرنده را از لک‌لک‌ها و حواصیل‌ها مشخص می‌کند.‌ بدن آن به طور کلی خاکستری سربی است. یک نوار پهن سفید از پشت چشم شروع شده، در طرفین سر و گردن ادامه پیدا می‌کند که در برابر گلو و صورت سیاه پرنده جلوه خاصی دارد .از نزدیک تارک قرمز آن قابل تشخیص است،‌ منقارش از منقار لک‌لک‌ها و حواصیل‌ها کوتاه‌تر است.

اشتراک این خبر در :