کد خبر: 69265

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۵/۰۹ - ۱۷:۴۷

کشاورزان املشی باید ثروتمندترین مردمان منطقه شوند

مسعود امیر بنده ای گفت : ما کشاورزی را برابر با ثروت میکنیم و تا تحقق این هدف از هیچ کمک و همکاری با زارعین و باغبانان دست از کار و تلاش شبانه روزی بر نخواهیم داشت.   به گزارش خبرنگار املش ما ، شهرستان املش در موقیعتی جلگه ای و کوهپایه ای با آب و هوایی […]

مسعود امیر بنده ای گفت : ما کشاورزی را برابر با ثروت میکنیم و تا تحقق این هدف از هیچ کمک و همکاری با زارعین و باغبانان دست از کار و تلاش شبانه روزی بر نخواهیم داشت.

 

امیربندایبه گزارش خبرنگار املش ما ، شهرستان املش در موقیعتی جلگه ای و کوهپایه ای با آب و هوایی معتدل و مرطوب قرار دارد. قدمت کشاورزی و دامپروری در این شهرستان به ۱۵۰۰ سال پیش برمیگردد و میتوان گفت کشاورزی با گوشت و خون مردمان آن آمیخته شده و شرایط جوی و منطقه ای و گرایش ذاتی مردمان این دیار میتواند این شهرستان را به قطب اول کشاورزی و برترین تولید کننده کشور تبدیل کند.

چندسالیست شاهد کم رونق شدن کشاورزی و حرکت به سمت صنعتی شدن این شهرستان هستیم. به همین جهت پای صحبت مسعود امیربنده ای رئیس سازمان جهاد کشاورزی نشستیم و دلیل کاهش رغبت به سمت کشاورزی را جویا شدیم .

 

مسعود امیربنده ای گفت: به طورخلاصه باید بگویم علت اصلی، تغییر ذائقه جوانان در بحث اشتغال به کار کشاورزی و بی مهری مسئولین به این امر است و البته ما پس از مطالعه و پیگیری علل کاهش نیروی کار و ضعف در کشاورزی منطقه ، در صدد تغییر و تحول در سطح عملکرد جهاد و زارعین برآمدیم .

 

وی  افزود : عواملی که می توان بدان اشاره نمود : قطع توزیع بذر صیفی جات که توسط جهاد در اختیار عموم مردم قرار میگرفت آغاز کرده و با ساماندهی و شناسایی کشاورزان و نوع محصول کشت شده ادامه دادیم و با سرکشی به روستاها علت کاهش نیروی کار را تغییر نگرش جوانان و دوری آنها ازکشاورزی سنتی دانسته و بر این اساس کشاورزی را به سمت مکانیزه شدن و لاینینگ نهرها پیش بردیم (که در این امر یعنی لاینینیگ رتبه اول استان را کسب نمودیم.)

 

رئیس جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد : با شعار “یک کشاورز ، یک ترویج گر” کلاس های آموزشی در تمامی روستاها برگزار نمودیم و کشت دوم را در این شهرستان نهادینه  و از همه مهم تر مانع تغییر کاربری زمین های کشاورزی و تخریب منابع طبیعی گردیدیم و علاوه بر آن در هر روستا یک کارشناس کشاورزی مستقر شد تا به مشکلات کشاورزان رسیدگی نماید.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد : با در نظر گرفتن تورم و مشکلات مالی کشاورزان و با داشتن اختیارات لازمه وام هایی را برای خود اشتغالی دربخش کشاورزی در نظر گرفتیم  و هدف اصلی را در جهاد کشاورزی تغییر نسل از پیر به جوان در امر زراعت و باغبانی قرار دادیم.

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 1

کل نظرات :1

  • اهالی روستای پیلدره

    تاریخ : ۱۱ - مرداد - ۱۳۹۵

    سلام/از دامداران بومی و چایکاران حمایت کنید پول چای را به موقع پرداخت کنید بگذارید دامداران بومی مثل قبل دامهای خود را در ییلاقات بالا دست در فصل بهار و تابستان به راحتی کوچ دهند//تازه آیا با کاشتن صیفی جات میشود در این زمانه امرار معاش نمود/پس این کارشناسان چرا به منطقه ما نیامدند /


    پاسخ

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد