کد خبر: 68530

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۴/۱۴ - ۲۳:۳۸

ناتو خواهان برگزاری دور جدید گفت‌وگوها با روسیه است

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در تلاش است تا دور جدیدی از مذاکرات را با روسیه برگزار کند. به گزارش املش ما ، به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در تلاش است تا دور جدیدی از مذاکرات را با روسیه برگزار نماید. این درحالیست که نشست سفرای ناتو طی هفته جاری […]

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در تلاش است تا دور جدیدی از مذاکرات را با روسیه برگزار کند.

به گزارش املش ما ، به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در تلاش است تا دور جدیدی از مذاکرات را با روسیه برگزار نماید. این درحالیست که نشست سفرای ناتو طی هفته جاری در ورشو- پایتخت لهستان- ممکن است به افزایش تنشها در روابط این سازمان با مسکو بیانجامد.

سفرای ناتو آخرین بار در ماه آوریل و پس از یک وقفه دو ساله با همتای روسی خود دیدار کردند و این ائتلاف نظامی غربی کوشید تا پیش از نشست ورشو جلسه گفتگوی دیگری را با مسکو برگزار نماید که با واکنش منفی روسیه این تلاش ناکام ماند.ناتو

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو روز دوشنبه در بروکسل خطاب به روزنامه نگاران گفت که «شورای ناتو- روسیه» به منزله تریبونی برای گفتگو و تبادل اطلاعات، نقش مهمی در کاهش تنشها و افزایش قابلیت پیش بینی ایفاء می کند.

وی در ادامه افزود که این سازمان در حال انجام یک «گفتگوی ثمربخش» با مسکو پیرامون ماهیت، دستور کار و زمان جلسه ای دیگر از این شوراست.

گفتنی است که از زمان بروز بحران در اوکراین، روابط میان مسکو و ناتو به بدترین نقطه ممکن از زمان جنگ سرد رسیده است؛‌ بطوریکه هر دوطرف در حال نمایش قدرت نظامی خود در شرق اروپا هستند و یکدیگر را به قدرت نمایی و اقدامات تحریک آمیز متهم می کنند.

رهبران کشورهای عضو ناتو نیز با قرار گرفتن در خط مقدم تنش زایی با روسیه، روز جمعه و شنبه در نشستی در ورشو شرکت کردند. هدف احتمالی این نشست هموار نمودن راه برای حضور بیشتر نیروهای ناتو در شرق اروپاست.

لازم به ذکر است که مسکو از پیشرفتهای حاصله در سامانه پدافند موشکی ناتو در اروپا ناخشنود است و معتقد است که این سامانه از قابلیت واژگون سازی موشکهای روسیه برخوردار است. اما ناتو این قابلیت را به لحاظ تکنیکی غیرممکن می داند. آمریکا که رهبری پروژه استقرار این سامانه موشکی را برعهده داشته است، می گوید که هدف از استقرار این سامانه مقابله با ایران است./مهر

برچسب‌ها,
ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد