کد خبر: 66927

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۲/۱۲ - ۱۷:۴۸

نگاهی به محصولات بومی محلی؛املش بستری آماده برای اجرای اقتصاد مقاومتی

اگر این روزها به بازار محلی املش مراجعه کنید حتماً با تره کوهی آشنا و به میزان استقبال شهروندان املشی از خرید و مصرف آن پی خواهید برد. به گزارش خبرنگار املش ما ، این گیاه خوراکی خودروی بهاری که به زبان محلی به آن ماس بلبلی گفته می‌شود، پس از ذوب شدن برف سطح […]

اگر این روزها به بازار محلی املش مراجعه کنید حتماً با تره کوهی آشنا و به میزان استقبال شهروندان املشی از خرید و مصرف آن پی خواهید برد.

به گزارش خبرنگار املش ما ، این گیاه خوراکی خودروی بهاری که به زبان محلی به آن ماس بلبلی گفته می‌شود، پس از ذوب شدن برف سطح زمین در مناطق کوهستانی شهرستان املش سر از خاک بیرون آورده و رشد و نمو می‌کند که دارای خواص غذایی بسیار زیادی است و کارشناسان تغذیه مصرف آن را در این فصل بسیار سفارش می کنند.تره کوهی

فیبر موجود در تره کوهی در پیشگیری و کنترل کلسترل و قندخون موثر است. به خاطر داشتن ترکیبی با عنوان کولین عملکرد و رشد مغز را تقویت می کند. ویتامین A موجود در آن در حفظ سلامت پوست و استخوان و بینایی موثر است. ویتامینC موجود در تره کوهی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. اسید فولیک موجود در این گیاه احتمال بروز بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می دهد و سلینم نوعی آنتی اکسیدان است که در این نوع گیاه موجود بوده و خاصیت ضدسرطانی دارد.

این گیاه پرطرفدار دراملش می تواند وعده غذایی روزانه را تامین کند و به صورت مخلوط با برنج (سبزی پلو) ، کوکو، … به مصرف برسد.

از آنجایی که میزان مصرف و برداشت این محصول خودرو مشخص نبوده و مکان خاصی برای عرضه آن موجود نیست مردم بومی محلی و توابع در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت در بازار محلی شهرستان به سراغ آن می آیند و از آنجایی که تقاضا زیاد و عرضه محدود میباشد این محصول پر طرفدار در ساعات اولیه صبح به اتمام میرسد.

شاید بشود جوانان املشی بتوانند این گیاه خودرو را به صورت بسته بندی نو رس ، خشک و… فرآوری کنند و موجبات اشتغال خود را از نعمات طبیعت فراهم آورند، و یا بازار دائمی محصولات خاص محلی هم چون این گیاه ارزشمند احداث شودکه کمک و همت مسئولین را می طلبد، این همان اجرای اقتصاد مقاومتی است یعنی استفاده تمام از داشته ها که شهرستان املش بستری آماده برای این امر مهم است.

کمی  بیاندیشیم

گردآورنده محدثه رمضانی

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد