کد خبر: 66141

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۱/۱۹ - ۱۲:۵۲

آیا مراکز بهداشت عملکرد درستی در قبال مادران و کودکان دارند؟

شبکه بهداشت و درمان به عنوان متولی سلامت شهروندان وظایفی را برعهده دارند که یکی از آنها مراقبت از زن باردار و جنین وی می باشد ولی آیا به درستی صورت می گیرد؟  به گزارش املش ما به نقل از پرنیان گیل شبکه بهداشت و درمان به عنوان متولی سلامت شهروندان وظایفی را برعهده دارند که […]

درمانبه گزارش املش ما به نقل از پرنیان گیل شبکه بهداشت و درمان به عنوان متولی سلامت شهروندان وظایفی را برعهده دارند که یکی از آنها مراقبت از زن باردار و جنین وی می باشد که این مراقبت بعد از زایمان هم همچنان ادامه دارد.
تکامل کودک ازدوران جنینی آغاز میشود وبامراقبت وتغذیه مطلوب دردوران بارداری , فرصت رشد وتکامل مطلوب کودک که حق طبیعی اوست فراهم می شود. مهمترین دوران تکامل مغزی کودک دردو سال اول زندگی است که نقش قابل ملاحظه ای برعملکرد ذهنی , جسمی ,روانی ,اجتماعی وایمنی کودک دارد.
مراقبت ازکودک , حمایت , آموزش ورشد وتکامل مطلوب , ازدوره لقاح آغاز می شود و نه تنها مراقبت کودک بلکه مراقبت ازمادر نیز برای بقاء رشد و تکامل کودک حائز اهمیت است .

– کودکانی که ازمراقبت مطلوب برخوردار هستند در آموزش وسایر خدمات اجتماعی ازبقیه جلوتر می باشند . توان تولید بیشتری دارند وبه قانون بیشتر احترام می گذارند , لذا هزینه های آینده برای آموزش , بهداشت وهزینه های اجتماعی کاهش خواهد یافت وسرمایه های اجتماعی فزونی می یابد.
از این رو خانه های بهداشت و بهورزان نقش مهمی در سلامت جامعه دارند .

حال اگر سهل انگاری از جانب آنها صورت پذیرد هم جامعه را دچار هزینه های اضافی کرده و هم صدمات جبران ناپذیری به کودک و مادر وارد می آورند.
چندی پیش تماسی با تحریریه مبنی برسهل انگاری یکی از مراکز بهداشت منطقه داشتیم که گویا در اثر بی توجی بهورزان و رعایت نکردن و گوشزد نکردن آزمایشات و ندادن اطلاعات کافی باعث به خطر افتادن جان کودک نارسی گشته و منجر به مبتلا شدن طفل از بدو کودکی به تیروئید گشته است.
حال سوال اینجاست چه کسی پاسخگو میباشد؟
آیا بیماری تیروئید قابل درمان است؟

آیا کسی پیگیری خواهد کرد یا باز همچنان کما فی السابق این شکایات لابه لای انبوه اوراق شکایات گم خواهد شد؟

ارسال دیدگاه

کسب درآمد