کد خبر: 65418

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۱ - ۱۷:۳۹

۵۵۰۰ اصله نهال رایگان در املش توزیع شد

به مناسبت هفته درختکاری حدود پنج هزار و ۵۰۰ اصله نهال به صورت رایگان بین مردم املش توزیع شد. به گزارش املش ما ، عبدالعلی رهنما اظهار کرد:به مناسبت هفته درختکاری حدود پنج هزار و ۵۰۰ اصله نهال به صورت رایگان بین مردم املش توزیع شد. وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد مساحت شهرستان املش […]

به مناسبت هفته درختکاری حدود پنج هزار و ۵۰۰ اصله نهال به صورت رایگان بین مردم املش توزیع شد.

رهنمابه گزارش املش ما ، عبدالعلی رهنما اظهار کرد:به مناسبت هفته درختکاری حدود پنج هزار و ۵۰۰ اصله نهال به صورت رایگان بین مردم املش توزیع شد.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد مساحت شهرستان املش از منابع طبیعی و اراضی ملی است،افزود: مساحت منابع طبیعی املش بیش از ۴۰ هزار هکتار و اراضی ملی آن بیش از ۲۴ هزار هکتار بوده که از این مساحت ۲۰ هزار هکتار جنگل، چهار هزار و ۳۰۰ هکتار مرتع و ۴۳ هکتار موات است .

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری املش تصریح کرد: برای حفاظت از عرصه های جنگلی و مرتع در نرم جهانی به ازای هر مامور حفاظت دو هزار هکتار در گیلان ۱۲ هزار هکتار و در املش ۶ هزار هکتار است.

وی حفاظت و حمایت از منابع طبیعی،احیاء و توسعه جنگل ها و مراتع،عملیات آبخیزداری،بهره برداری اصولی از جنگل ها و مراتع ،ساماندهی و خروج دام از جنگل و امور زمین را از مهم ترین وظایف اداره منابع طبیعی و آبخیزداری املش برشمرد.

رهنما تشکیل جلسات آموزشی – ترویجی با دامداران در« ابوداردشت»،«بهارکش»،«زرچاک»،«سیاه کوه» و «چاکدشت» به منظور مدیریت بهینه مراتع، تعیین تکلیف اراضی،رفع تصرف عدوانی اراضی ملی به مساحت ۲۶ هزار مترمربع در «بزکویه»،« اربوداردشت»،«چاکدشت» و…را از فعالیت های این اداره اعلام کرد.

وی جانمایی و شناسایی قسمتی از عرصه های فرسایش یافته خاک در«شیرچاک» جهت اجرای پروژه های آبخیزداری اعم از عملیات مکانیکی( گابیون بندی) به حجم ۲۸۰ مترمکعب، عملیات بیولوژیکی(نهال کاری غیرمثمر) در سطح ۲۰ هکتار ، حفاظت در سطح ۲۱ هکتار،کپه کاری در سطح ۵۰ هکتار و اخذ حکم قضایی به منظور خلع ید و قلع و قمع برای چهار دستگاه ساختمان که بدون مجوز قانونی در اراضی ملی احداث شده را از دیگر فعالیت های این اداره برشمرد.

به گفته وی طرح ساماندهی جنگل نشینان برای ۳۲ خانوار دامدار با یک هزار و ۸۷۰ واحد دام و با اعتباری بالغ بر چهار میلیارد و ۵۱۰ میلیون ریال و آزاد سازی ۲۵۰ هکتار عرصه های جنگلی در « خورش سرا»،« لاپان» و « اولردهی» ، نهال کاری عرصه های آزاد شده در مساحتی به میزان ۲۱۰ هکتار اجرا شده است.

این مسئول ادامه داد: حدود ۲۰۰ خانوار جنگل نشین با بیش از ۳۰ هزار واحد دامی هنوز با بیش از ۳۰ میلیارد ریال عرصه جنگلی باقی مانده که باید در طرح ساماندهی قرار گیرد.

وی خدمات دهی در جهت صدور مجوز چوب آلات جنگلی باغات اشخاص به تعداد ۱۹ هزار و ۴۰۹ اصله به حجم حدود شش میلیون و ۶۴۳ هزار و ۶۱۸ مترمکعب با وصول عوارض قطع به میزان دو میلیون و ۳۰۵ هزار ریال، جرایم وصولی بابت تخریب و تجاوز به عرصه های ملی و چرای غیرمجاز به میزان حدود ۴۷ میلیارد ریال،…را از دیگر اقدامات صورت گرفته این اداره اعلام کرد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری املش با تاکید به حفاظت،اصلاح،احیا ، توسعه و بهره برداری از جنگل یادآور شد:امیدواریم که با مشارکت جدی مردم به خصوص حنگل نشینان و روستاهای هم جوار جنگل و آموزش حفظ منابع طبیعی در مدارس بتوانیم گام مثبتی در راستای حفظ و توسعه جنگل برداریم./رصدرودسر

ارسال دیدگاه

کسب درآمد