کد خبر: 63649

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۲۹ - ۱۳:۵۰

یکی از مصادیق رعایت حق الناس عدم ورود افراد ناشایست به مجلس است/ وظیفه شورای نگهبان صینانت از اصل نظام است

کارشناس سیاسی گیلان با بیان اینکه محور وظیفه شورای نگهبان برای تشخیص افراد اصلح، صیانت از اصل نظام است، بیان کرد: شورای نگهبان باید این وظیفه ذاتی را به درستی انجام بدهد. به گزارش املش ما ، حجت الاسلام میر شمس اکبر حسینی در گفت و گو با خبرنگار گیل بوم، با توجه به اهمیت […]

کارشناس سیاسی گیلان با بیان اینکه محور وظیفه شورای نگهبان برای تشخیص افراد اصلح، صیانت از اصل نظام است، بیان کرد: شورای نگهبان باید این وظیفه ذاتی را به درستی انجام بدهد.

شورای نگهبانبه گزارش املش ما ، حجت الاسلام میر شمس اکبر حسینی در گفت و گو با خبرنگار گیل بوم، با توجه به اهمیت جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی، اظهار کرد: مبنا و اساسی در قانون اساسی وجود دارد و آن این است که وظیفه ذاتی شورای نگهبان نظارت ذاتی بر حسن اجرای انتخابات، تایید یا رد صلاحیت، احراز و یا عدم احراز نمایندگان مجلس، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان رهبری است .

وی در ادامه این مطلب تصریح کرد: وظیفه دیگر شورای نگهبان توجه بر مصوبات مجلس شورای اسلامی است که در شورای نگهبان باید به تصویب برسد و این وظایف شفاف و روشن در قانون اساسی آمده است و جای ابهامی ندارد .

کارشناس سیاسی گیلان با یادآوری مجلس ششم که شرایط را سخت کرد و جریان فتنه ۸۸ که مصداق فتنه بود، گفت: از سوی برخی ها تمکین قانونی نسبت به اعلام صلاحیت ها و رد صلاحیت ها نبوده است.

کسانی که در مراجع چهار گانه پرونده دارند نباید ثبت نام می کردند

وی با بیان اینکه این افراد بخاطر نگاه مادی و سبکی که دارند مخالفت می کنند، افزود: وقتی می داند که اشکالی در خودش است و به طور مثال مدارک نمی آورد همین عدم احراز صلاحیت است و یا کسی در مراجع چهار گانه پرونده دارد این فرد حق ثبت نام ندارد .

حسینی با بیان اینکه محور وظیفه شورای نگهبان برای تشخیص افراد اصلح، صیانت از اصل نظام است، بیان کرد: شورای نگهبان باید این وظیفه ذاتی را به درستی انجام بدهد .

وی افزود: مقام معظم رهبری در جمع ائمه جمعه و جماعات تاکید اکیدی بر حوزه حق الناس داشتند و یکی از مصادیق آن را عدم ورود فرد ناشایست به مجلس سورای اسلامی برشمردند و این وظیفه شورای نگهبان را شفاف بیان می کند .

کارشناس سیاسی گیلان با طرح این سؤال که آیا همه مردم می تواند بفهمند که یک فرد شایسته، سالم و در مجموع اصلح است، افزود: برای خیلی از مردم این موضوع امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه برخی کاندیدا ها با غرض می گویند که چرا مردم نباید نظر نهایی را بدهند و چرا شورای نگهبان از طرف مردم در این راستا وارد شده است، تصریح کرد: شورای نگهبان در این مسیر از طرف مردم نظر نمی دهد بلکه تشخیص صلاحیت افراد وظیفه ذاتی شورای نگهبان است و اگر در این راستا درست عمل نکند ساختار نظارتی این مجموعه دچار ایراد و اشکال می شود.

حسینی ادامه داد: در این راستا مردم هم یک اطمینان پیدا می کنند که این افراد تا اینجا رسیده اند از یک سری فیلتر قانونی رد شده اند .

کارشناس سیاسی گیلان با اشاره به ایتکه مقام معظم رهبری فرمودند آن افرادی که مومن هستند و مبانی اسلام و نظام جمهوری اسلامی را از بن دندان قبول دارند و از ابتدا اهل سازش با امریکا نیستند این افراد باید مورد صلاحیت قرار بگیرند، ابراز کرد: برخی افراد در فضای مجازی و روزنامه هاشلوغ می کنند و مبنای قانونی برای آن ها مبنا نیست.

وی افزود: آیا کسی که به قانون تمکین ندارد می تواند نظر درستی در وضع و اجرای قانون بدهد؟!

حسینی تصریح کرد: این عقلانی و قابل پذیرش نیست و اگر حرفی دارند باید اعتراض خود را از طریق مجرای قانونی بگویند و برخی اعتراضات مبتنی بر برخی جریانات است .

کارشناس سیاسی گیلان ادامه داد: در انتخابات سال ۸۸ گفتند میلیونی تقلب شده که هیچ عقل سلیمی این را نمی پذیرد و در انتخابات ۹۲ نزدیک به ۲۵۰هزار اختلاف بوده پس چرا اینجا تقلب نبود چون نامزدها ی ریاست جمهوری تمکین قانونی داشتند.

وی با تأکید بر اینکه افراد معترض دنبال اهداف حزبی و سیاسی هستند و نیت انها خیر نیست، گفت: ارزش های نظام برای انها معنا ندارد و جریان سازی هایی هم کرده اند و صحبت هایی هم داشتند .

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد