کد خبر: 61376

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۸/۱۸ - ۴:۵۸

گوشه ای از جاذبه های گردشگری شهرستان املش+تصاویر

شهرستان املش با قدمت بیش از ۳۰۰۰ ساله یکی از مناطق طبیعی گردشگری تاریخی استان گیلان بشمار میرود.شهرستانی با ۳ سرزمین جلگه ، کوهپایه ای و کوهستانی. املشما: در این گزارش به معرفی بخشی از طبیعت زیبای شهرستان املش می پردازیم آبشار سیاه تاش نگین طبیعت املش  آبشار سیاه تاش که در ۲۰ کیلومتری مرکز […]

شهرستان املش با قدمت بیش از ۳۰۰۰ ساله یکی از مناطق طبیعی گردشگری تاریخی استان گیلان بشمار میرود.شهرستانی با ۳ سرزمین جلگه ، کوهپایه ای و کوهستانی.

املشما: در این گزارش به معرفی بخشی از طبیعت زیبای شهرستان املش می پردازیم

آبشار سیاه تاشآبشار سیاه تاش نگین طبیعت املش

 آبشار سیاه تاش که در ۲۰ کیلومتری مرکز شهرستان املش در بخش رانکوه قرار دارد همه ساله در بهار و تابستان پذیرای گردشگران،کوهنوردان و دوستداران طبیعت است.این آبشار بیش از ۵۰ متر ارتفاع دارد و دیوار سنگی دامنه کوه زیبایی آن را دو چندان کرده است.بازدیدکنندگان از آبشار سیاه تاش برای رسیدن به آن باید حدود ۲ کیلومتر در مسیری جنگلی و از میان درختان راش و کوپ پیاده روی کنند.

 

برج اُمام؛ نشانی برای راهنمایی مسافران
اُمام املش

یکی از دیدنی‌ترین نقاط شهرستان املش میل امام است. این میل که در میان مردم منطقه به برج امام و همچنین آتشکده ساسانی معروف است، در فاصله یک کیلومتری شمال شرق روستای قدیمی و زیبای اُمام از توابع دهستان سمام بخش رانکوه شهرستان املش قرار دارد و دسترسی به آن از روستای سمام امکان‌پذیر است.میل امام بلندترین نقطه کوه سومان سرا، در ارتفاع ۲۰۰۰ متری سطح دریا قرار دارد.دکتر  منوچهر ستوده در کتاب از آستارا تا استر آباد درباره  این قلعه نوشته است: «در مشرق آبادی اُمام در فاصله‌ای‌که به خط مستقیم در حدود یک کیلومتر بر فراز قله‌ای سنگی و خاکی میله ای‌از سنگ نتراشیده و گچ بنا شده است. شکل این میل، استوانه‌ای است که کمی روی مخروط قرار دارد و … روی سراسر بدنه  خارجی را با گچ غربالی و درشت سفید کرده بودند تا از دور نمایان شود، این برج را باید جزء برج های راهنما دانست.»
اکنون بقایای میل امام بر بالای تپه طبیعی، به ارتفاع ۶۷۰ سانتیمتر دیده می شود. قطر پایه‌های آن بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ سانتیمتر مربع متغیر است. قطر محیط بنا در قسمت فوقانی کم‌تر است و در سمت غربی با توجه به شیب کوه ارتفاع بیشتری دارد. قطر داخلی برج ۱۶۰ سانتیمتر و ضخامت دیواره برج در  قسمت فوقانی ۱۱۴ سانتیمتر است. در ورودی برج، سوراخ‌هایی تعبیه شده که احتمالا برای نصب تیرهای چوبی سقف بوده است.در ارتفاع ۳۵۰ سانتیمتری در جهات شمالی – جنوبی، دیوار برج باریک‌تر شده و بر آمدگی سکو مانندی دارد که احتمالا برای استقرار دیده‌بان بوده است.
به نظر می‌رسد ارتفاع برج در گذشته بیش تر از ۶۷۰ سانتیمتر بوده و بخشی از آن تخریب شده زیرا بقایای لاشه دیوار  آن در سطح تپه پراکنده است.دیوارهای خارجی بنا را با گچ سفید اندود کرده بودند تا بتوانند برای یافتن مسیر از میل به عنوان راهنما استفاده کنند. مصالح عمده این بنا سنگ لاشه، آجر، ساروج و گچ است.
با توجه به موقعیت این برج و اشراف آن بر ارتفاعات منطقه و روستاهای همجوار، می‌توان گفت از این میل برای دیده بانی و راهنمایی مسافران استفاده می‌شده است.این میل با شماره ۱۰۶۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارت صوفی؛یادگاری زیبا از عهد قاجار
عمارت صوفی

عمارت عبدالعلی خان صوفی که توسط حاج میرزا محمدعلی خان صوفی در شهرستان املش ساخته شده یکی از برجسته‌ترین بناهای شهرستان املش به شمار می‌آید. این بنا که سال ۱۳۵۰ خورشیدی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده حدود ۱۹۰سال قدمت دارد و در عصر قاجارها به شیوه معماری گره‌چین  بنا شده است.عمارت صوفی پنج هزار متر مربع مساحت، ۷۰۰ متر مربع زیربنا  است که شامل دو طبقه عمارت تابستان و زمستان نشین، ۱۲ اتاق و ۶ پستو    است. گچ بری‌های ظریف و پنجره‌های رنگی این عمارت قدیمی که هنر دستان توانای ایرانی است چه از بیرون و چه دورنمای درون آنقدر باشکوه است که انسان خود  را در باغی پرگل احساس می‌کند.

 

گورج؛ شاه نشین اسماعیلیان املش
گورج

یکی از دیدنی‌های املش قلعه شاه نشین روستای گورج رانکوه است. برای دیدن این قلعه عصر حضور اسماعیلیان در منطقه که سال ۱۳۸۲با شماره ۱۰۶۵۳به‌  ثبت ملی رسیده باید به دو کیلومتری شمال روستای گورج رفت. این قلعه در ارتفاع ۱۶۰۰ متری نزدیک به رودخانه چاکرود واقع شده است.مردم منطقه آن را به نام‌های متنوعی چون  گورجی قلاکوتی، قلعه گردان، شاه نشین قلعه و قلعه اسماعیلیان می‌شناسند. محوطه قلعه با چهار دیوار از پستی و بلندی کوه‌ها محصور شده است، در شمال غرب قلعه بقایایی از دیوار استحفاظی بزرگی که ۲۵ متر طول و هشت متر ارتفاع دارد، دیده می‌شود که در ساخت آن از تخته سنگ‌های طبیعی و گل و آهک استفاده شده است.

 

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد