کد خبر: 60712

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۸/۰۳ - ۱۵:۰۲

از فقر فرهنگی تا خمیدن قامت‌های ایستاده‌: این روزها شهر ما خانه ما نیست

وقتی در جامعه‌ای که فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر در امورات مختلف ازجمله تذکر لسانی به افراد هنجارشکن فرهنگ عمومی نادیده گرفته شود، نمی‌توان خود را در بروز، ظهور و ترویج این آلودگی فرهنگی سهیم ندانست. به گزارش املشما به نقل از  آستان‌خبر، آستانه‌اشرفیه طی یک سنت دیرینه بسان بسیاری از نقاط کشور در […]

وقتی در جامعه‌ای که فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر در امورات مختلف ازجمله تذکر لسانی به افراد هنجارشکن فرهنگ عمومی نادیده گرفته شود، نمی‌توان خود را در بروز، ظهور و ترویج این آلودگی فرهنگی سهیم ندانست.

به گزارش املشما به نقل از  آستان‌خبر، آستانه‌اشرفیه طی یک سنت دیرینه بسان بسیاری از نقاط کشور در روز عاشورا میزبان عزاداران حسینی و اطعام آن‌ها به انحای مختلف است که به دلیل ازدیاد زائران و تسریع در کار پذیرایی از ظروف یک‌بارمصرف استفاده می‌شود.

جمع آوری زباله

تصویر بالا یکی از مواردی است که در روزهای اخیر در قالب‌های گوناگون از قبیل عکس‌نوشته، پیامک، بنر و… در مکان‌های مختلف ازجمله شبکه‌های اجتماعی و فضای شهری در مقابل دیدگان و مورد استقبال و همراهی لسانی بسیاری از مردم قرار گرفته است.

متأسفانه روز گذشته شاهد تصاویر بسیار زننده از ریختن ظروف یک‌بارمصرف و زباله در سطح شهر بودیم که علاوه بر آلودگی زیست‌محیطی شهری آلودگی فرهنگی ناشی از اقدام زننده برخی شهروندان را به تصویر کشید.

در حالی بسیار از مردم مقارن با خم شدن راست‌قامتان زحمت‌کش شهرداری، با جملاتی عاطفی و از سر دلسوزی اقدام به همدردی با آن‌ها کردند که بسیاری از همین شهروندان پاهایشان بارها و بارها در مسیر آمدوشد به همین ظروف یک‌بارمصرف و زباله‌ها برخورد و بی‌تفاوت از کنار آن گذشتند.

 

زباله

به‌راستی کدام‌یک نیازمند دلسوزی بیشتری است: زحمتکشان شهرداری یا فقرای فرهنگی؟!

وقتی در جامعه‌ای که فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر در امورات مختلف ازجمله تذکر لسانی به افراد هنجارشکن فرهنگ عمومی نادیده گرفته شود، نمی‌توان خود را در بروز، ظهور و ترویج این آلودگی فرهنگی سهیم ندانست.

آری روز گذشته انگشت اتهام علاوه بر مجریان امر به سمت تک‌تک افرادی بود که در هنگام ریختن زباله توسط سایرین سکوت اختیار کرده و به‌سادگی از کنار آن گذشتند که این مصداق بارز گشایش بی‌فرهنگی در شهر و اغفال فریضه واجب در جامعه است.

شاید برخی از مسائل و مشکلات فرهنگی ما نبار به همت رسانه‌ای در سطح کلان ملی مانند همکاری صداوسیما با راهنمایی و رانندگی برای شراکت و همراهی مردم در کاهش مشکلات فرهنگی مربوطه را بطلبد تا در سایر امور مبتلابه شاهد کاهش آلودگی فرهنگی باشیم و ای‌کاش همانند کمربندهای ماشین‌های سواری کمربند فرهنگی‌مان نیز بسته شود.

چه پسندیده است که در کنار یافتن کلمات زیبایی همچون پاکبان، تلاشمان را برای ارتقای فرهنگ عمومی شهرمان بکار بندیم تا قامت ایستاده‌ای برای پاک کردن آلودگی فرهنگی ساخته‌شده دست خود نشکند هرچند معترفیم که آثار لک همچنان در شهر باقی است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

کسب درآمد