کد خبر: 60625

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۸/۰۳ - ۳:۴۷

مراسم کرنی زنی در امیربنده +گزارش تصویری

یکی از مراسمی هرساله در روز عاشورا توسط هیئت عزاداران بی بالان در امیربنده برگزار می شود ، مراسم “کرنی زنی” است . به گزارش خبرنگار املشما کرنی‌ ” نوعی آلت موسیقی بادی است که از جنس نی ساخته می‌شود. طول آن بین دو تا ۳ متر متغیّر است. سر کرنای از جنس نوعی کدو بوده […]

یکی از مراسمی هرساله در روز عاشورا توسط هیئت عزاداران بی بالان در امیربنده برگزار می شود ، مراسم “کرنی زنی” است .

به گزارش خبرنگار املشما کرنی‌ ” نوعی آلت موسیقی بادی است که از جنس نی ساخته می‌شود. طول آن بین دو تا ۳ متر متغیّر است. سر کرنای از جنس نوعی کدو بوده که برای همین منظور پرورش میابد و شبیه دهانه شیپور است منتهی فرم منحنی دارد شبیه شاخ گاو.

کرناچیان برای بر آوردن صدای آن از دم و باز دم خود استفاده می‌کنند. هیئت کرناچی متشکل از دو “سر کرناچی” و درمجموع حدود ۵ تا ۸ کرناچی هستند.

صدای کرنای هول‌انگیز و همراه با حزن و اندوه است و شنونده را منقلب و متأثر می‌کند.

کرنا نوازی در روستاهای شهر کلاچای به‌عنوان یک نوع عزاداری مرسوم است. این ساز منطقه‌ای تا پیش‌ازاین برای اطلاع‌رسانی و اعلام خبری به مردم از آن استفاده می‌شده و امروزه تنها به‌عنوان ساز مراسم عزاداری شخصی و مذهبی از آن استفاده می‌شود.

 

 

 

مراسم کرنی زنی در امیربنده مراسم کرنی زنی در امیربنده 10 مراسم کرنی زنی در امیربنده 5 مراسم کرنی زنی در امیربنده 6 مراسم کرنی زنی در امیربنده 7 مراسم کرنی زنی در امیربنده 8 مراسم کرنی زنی در امیربنده 9 مراسم کرنی زنی در امیربنده 4 مراسم کرنی زنی در امیربنده 3 مراسم کرنی زنی در امیربنده 2 مراسم کرنی زنی در امیربنده 1

ارسال دیدگاه

کسب درآمد