کد خبر: 59615

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۷/۰۷ - ۱۸:۳۲

زندگی نامه شهید باقر ملایی

شهید هنرمند محمد باقر ملایی در سال ۱۳۳۰ در خانواده ای مؤمن و متعهد در روستای کویه سفلی از توابع شهرستان رودسر دیده به جهان گشود. به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت املشما شهید هنرمند محمد باقر ملایی در سال ۱۳۳۰ در خانواده ای مؤمن و متعهد در روستای کویه سفلی از توابع شهرستان رودسر دیده […]

شهید هنرمند محمد باقر ملایی در سال ۱۳۳۰ در خانواده ای مؤمن و متعهد در روستای کویه سفلی از توابع شهرستان رودسر دیده به جهان گشود.

شهید باقر ملاییبه گزارش خبرنگار ایثار و شهادت املشما شهید هنرمند محمد باقر ملایی در سال ۱۳۳۰ در خانواده ای مؤمن و متعهد در روستای کویه سفلی از توابع شهرستان رودسر دیده به جهان گشود.

پدر و مادر باقر از آن جایی که ساکن روستا بودند و با تلاش فراوان در امر کشاورزی سعی می نمودند که با کسب روزی حلال فرزندانی سالم و صالح تحویل جامعه دهند.

محمد باقر تحصیلات ابتدایی را در روستای ((ناصر سرا))و دوره متوسطه را در یکی از مدارس رودسر به پایان برد و پس از آن به خدمت سربازی اعزام شد که پس از اتمام دوره سربازی به استخدام آموزش و پرورش لاهیجان درآمد ودر روستای ((حسنعلی ده)) لاهیجان به عنوان آموزگار مشغول به تدریس شد.

شهید محمد باقر ملایی از دوران نو جوانی به سرودن شعر گیلکی علاقه ای ویژه نشان می داد و به زبان و ادبیات گیلکی توجٌهی خاص داشت وی منظومه ((وارش))را در سال ۱۳۵۰ ه .ش به زبان گیلکی سرود که موضوع آن زندگی سراسر رنج دهقان تهی دستی بود که با چند فرزند خود در کلبه ای کوچک زندگی می کرد که او به مقایسه زندگی این دهقان تهی دست با اشراف و مالکان و سرمایه داران برآمد.

در ضمن محمد باقر به جمع آوری فولکلور شرق گیلان همت گماشت که انعکاس آن را در سروده هایش می توان دید .او به جمع آوری واژه های گیلکی هم دلبستگی خاص نشان می داد که توانست واژه نامه ای بالغ بر هفت هزار واژه شرق گیلان را فراهم نماید .

سروده های ملایی بیشتر در اوزان کلاسیک و شامل دوبیتی،رباعی،غزل و مثنوی می باشد که ساده و روان و متأثر از روستا و زندگی روستایی است .همزمان با شکل گیری انقلاب اسلامی محمد باقر با شرکت در تظاهرات و راهپیمایی و نفرت و انزجار خود را از رژیم پهلوی نشان می داد و در این راه بارها مورد آزار و اذیت مزدوران ساواک قرار گرفته بود اما عشق به وطن و دلدادگی او نسبت به حضرت امام خمینی (ره) خیچ گاه او را از مسیری که برگزیده بود منصرف نکرد و تا پیروزی انقلاب اسلامی با آگاهی و آزادمردی ایثار گرانه در راه اهداف خود ایستاد شهید ملایی در امر احیا فرائض دینی و شرعی خود پر تلاش بود و از آنجا که از روح لطیف و شاعرانه بهره مند بود با طمانینه خاص خود به ارشاد دیگران می پرداخت و در انجام کارهای خداپسندانه پیش قدم بود وی از هر فرصتی برای کمک به محرومین و نیازمندان استفاده می کرد و در تربیت نسل جوان و نوجوان جامعه می کوشید .

باقر عاشق اهل بیت بودو با این عشق خود را به خدا نزدیکتر می کرد .با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ،شهید محمد باقر ملایی جز اعزامی های سال ۵۶ برای دفاع از آب و خاک میهن اسلامی به جبهه های نور علیه ظلمت اعزام شد .

وی پس از مدتی حضور در جبهه ها برای مرخصی به شهرستان رودسر برگشت واما روح بلند و ملکوتی اش تاب ماندن نداشت لذا با ر دیگر عازم جبهه شد .دوستان و اطرافیان وی از او خواسته بودند که در شهر بماند و به شغل معلمی بپردازد.

اما او در پاسخ گفته بود:وقتی دشمن کیان ما را مورد هدف قرار داده از من می خواهید که به ندای مظلومیت مظلومان تاریخ پاسخ نگویم؟!نه!چنین نخواهم کرد .و سر انجام پس از مدتی مبارزه در برابر دشمن محمد باقر آخرین شعر خود را در جبهه سوسنگرد سرود و در سال ۱۳۶۰ به درجه رفیع شهادت نایل آمد.روحش شاد و یادش گرامی باد.
با هم به نمونه ای از آثار شاعر،شهید محمد باقر ملایی نظر می افکنیم.

دٍ هیچ کس هیچ کسه حاله نگینه
دٍ خویش خو خویش احواله نگینه
تا تونی ای بٌراٌر جون نکًی نکًی
بکیتی هیچ کس تی باله نگینه
اگه تی کاره دیله کس بکونه
یا خوانی شور یا سس بکونه
مگر نشتوسی که گونن قدیمون
((تی کاره دیله خوانه تی دس بکونه))
برار جون منتظر نٍس ای زمونه
تی دوس یا تی برار تٍ بٍه چه کونه
بکون گوش تو،چه بوتن قدیمون
((ای دنیا چیک زنه هر کس خو خونه))

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد