کد خبر: 59147

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۲۷ - ۱۸:۲۷

دکتر افشین پرتو دار فانی را وداع گفت

افشین پرتو پژوهشگر تاریخ گیلان که در بیمارستان شفا لاهیجان بستری شده بود، غروب پنجشنبه بر اثر عارضه قلبی درگذشت. به گزارش املش ما به نقل از درسیاهکل، افشین پرتو پژوهشگر تاریخ گیلان که در بیمارستان شفا لاهیجان بستری شده بود، غروب پنجشنبه بر اثر عارضه قلبی درگذشت. مشروطه و گیلان؛ تاریخ رویدادهای گیلان در […]

افشین پرتو پژوهشگر تاریخ گیلان که در بیمارستان شفا لاهیجان بستری شده بود، غروب پنجشنبه بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

دکتر افشین پرتوبه گزارش املش ما به نقل از درسیاهکل، افشین پرتو پژوهشگر تاریخ گیلان که در بیمارستان شفا لاهیجان بستری شده بود، غروب پنجشنبه بر اثر عارضه قلبی درگذشت.
مشروطه و گیلان؛ تاریخ رویدادهای گیلان در دوران مظفرالدین شاه و محمدعلی شاه قاجار، گیلان و خیزش جنگل؛ تاریخ گیلان در دوران احمدشاه قاجار، دانش نامه فرهنگ و تمدن گیلان و تاریخ گیلان از آغاز تا برپایی جنبش مشروطه از جمله آثار تألیفی افشین پرتو است.
وی همچنین کتاب هایی از جمله جنگ جهانی اول و فارس؛ خاطرات سرگرد گوستاو نیلستروم سوئدی را ترجمه و تعدادی دیگر از کتاب های تاریخی همچون تاریخ گیلان؛ رویدادهای سده های دهم و یازدهم هجری را تصحیح و تحشیه کرده است.
افشین پرتو در سال ۱۳۲۸ در شهر مشهد دیده به جهان گشود سال های دبستان و دبیرستان خود را در مشهد و تربت حیدریه و تهران سپری کرد؛ ولی مدرک تحصیلی دیپلم را از دبیرستان فرهنگیان رشت گرفته است.
وی همچنین لیسانس و فوق لیسانس تاریخ خود را از دانشگاه شیراز اخذ کرده و در مدارس استان گیلان، به تدریس زبان انگلیسی و تاریخ اشتغال داشت.
افشین پرتو مدرک دکترای تاریخ خود را نیز از یکی از مراکز آکادمیک روسیه در مسکو گرفته است.

وی عضو اصلی شورای مشورتی حامیان دولت تدبیر و امید شهرستان سیاهکل نیز بود و درسیاهکل زندگی می کرد.

گفتنی است پیکر وی ساعت ۱۶ عصر روز جمعه ۲۷ شهریور ماه در بقعه برفجان سیاهکل به خاک سپرده خواهد شد.

ارسال دیدگاه

کسب درآمد