کد خبر: 59063

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۲۰ - ۲:۱۱

ایران آماده فروش نفت به شورون آمریکا شد

پس از یک هفته چانه‌زنی مسئولان وزارت انرژی آفریقای جنوبی و شورون آمریکا، اظهارنظر معاون وزیر خارجه این کشور آفریقایی از جلب نظر شورون به منظور ازسرگیری صادرات نفت ایران در دوران پساتحریم حکایت دارد. به گزارش املش ما ، دور جدید مذاکرات ایران و آفریقای جنوبی هفته گذشته در تهران انجام شد که با […]

پس از یک هفته چانه‌زنی مسئولان وزارت انرژی آفریقای جنوبی و شورون آمریکا، اظهارنظر معاون وزیر خارجه این کشور آفریقایی از جلب نظر شورون به منظور ازسرگیری صادرات نفت ایران در دوران پساتحریم حکایت دارد.

به گزارش املش ما ، دور جدید مذاکرات ایران و آفریقای جنوبی هفته گذشته در تهران انجام شد که با توافق دوجانبه قرار شد که وزارت نفت و انرژی آفریقای جنوبی با مقامات شورون آمریکا به‌منظور از سرگیری فروش نفت مذاکره کنند.

نفتبه عبارت دیگر مقامات نفت و انرژی ایران و آفریقای جنوبی برای چندمین بار متوالی در طول چند ماه گذشته پای میز مذاکره نشستند تا امکان از سرگیری صادرات نفت خام ایران به این کشور قاره سیاه در دوران پسا تحریم فراهم شود.

از این رو دور جدید مذاکرات نفتی ایران و آفریقای جنوبی در حالی هفته گذشته با گفتگوهای منصور معظمی معاون برنامه ریزی وزیر نفت و خانم تمبیسیله ماژولا معاون وزیر انرژی آفریقای جنوبی در تهران برگزار شد که از ابتدای سال جاری تاکنون مذاکرات متعددی بین تینا جومت پترسون، وزیر انرژی آفریقای جنوبی و بیژن زنگنه وزیر نفت ایران انجام شده بود.

پیش از اعمال تحریم‌ها علیه تهران، ایران بزرگترین تامین کننده نفت خام آفریقای جنوبی بود و این کشور آفریقایی روزانه حدود ٣٨٠ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد که هم اکنون صادرات طلای سیاه به این کشور متوقف شده است.

در مذاکرات هفته گذشته نفتی در تهران، از سرگیری صادرات نفت، صادرات ال. ان. جی، مشارکت در طرح‌های جدید پتروشیمی، واحدهای تولید جی. تی. ال و پالایشگاهی در ایران و انتقال نفت صادراتی ایران توسط کشتی‌های شرکت ملی نفتکش ایران از مهمترین محورهای گفتگوهای دو جانبه بوده است.

با این وجود یکی از مهمترین توافق‌های انجام گرفته با مقامات آفریقای جنوبی، مذاکره وزارت نفت و انرژی این کشور با مقامات شرکت آمریکایی شورون به عنوان سهامدار یکی از پالایشگاه‌های بزرگ نفت این کشور به‌منظور از سرگیری واردات طلای سیاه از ایران در دوران پسا تحریم بود.

در این بین با گذشت کمتر از هفت روز از انجام مذاکرات نفتی بین تهران و پرتوریا، اظهار نظر امروز معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی نشان می دهد که مقامات انرژی این کشور موفق به متقاعد کردن نظر مسئولان پالایشگاه شورون آمریکا به منظور از سرگیری صادرات نفت ایران در دوران پسا تحریم شده اند.

تمبیسیله ماژولا معاون وزیر انرژی آفریقای جنوبی هفته گذشته درباره برنامه آفریقای جنوبی برای افزایش خرید نفت از ایران پس از لغو تحریم‌ها گفته بود: بخش عمده پالایشگاه‌های نفت آفریقای جنوبی توسط شرکت‌های نفتی خارجی از جمله شرکت شل، بی پی، توتال، شورون آمریکا اداره می شود بنابراین آنها خریدار نفت مورد نیاز پالایشگاه‌ها هستند، بنابراین ما می توانیم با آنها صحبت کنیم که با لغو تحریم‌ها دوباره تجارت نفتی را با تهران از سرگیرند.

در همین حال رویترز با انتشار گفتگویی به نقل از رویترز نومیندیا مفکتو معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی اعلام کرد: پرتوریا به محض لغو تحریم ها، واردات نفت خام از ایران را از سرمی گیرد.

به گفته این عضو کابینه دولت آفریقای جنوبی، پرتوریا در حال مذاکره با تهران است و منتظر لغو تحریمها برای از سرگیری کامل خرید نفت خام از ایران هستیم.

وی افزود: به محض لغو تحریم ها و فراهم شدن شرایط قانونی برای خرید نفت خام ایران، فردای روز برداشته شدن محدودیت ها و در صورت نبود موانع، آفریقای جنوبی واردات نفت خام از تهران را دوباره آغاز می کند.

مفکتو تاکید کرد: خرید نفت خام از ایران به سرعت مذاکرات بستگی دارد و پس از آن می توانیم قراردادهایی امضا کنیم.

با تجزیه و تحلیل اظهارات معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی می توان استنباط کرد که مسئولان وزارت انرژی این کشور موفق به جلب نظر مساعد مسئولان پالایشگاه نفت شورون آمریکا به منظور از سرگیری واردات طلای سیاه از ایران در دوران پسا تحریم شده اند.

این در حالی است که «اریکا کانر» مشاور امور خارجی گاز و میاندستی شرکت شورون آمریکا اخیرا در گفتگو با ترند اعلام کرده است: شورون در حال بررسی ابعاد مختلف توافق هسته ای ایران است تا ببنید چطور می تواند از لابه لای مفاد آن راهکاری برای ایجاد همکاری با ایران به دست آورد./مهر

ارسال دیدگاه

کسب درآمد