کد خبر: 59056

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۲۰ - ۲:۰۴

مساجد در مسائل سیاسی نباید به صورت جناحی عمل کنند

رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: مساجد در مسائل سیاسی نباید به صورت جناحی عمل کنند و مسجد متعلق به قشر خاصی نیست و نباید رنگی و جناحی شود. به گزارش املش ما ، حجت‌الاسلام حمیدرضا ارباب‌سلیمانی صبح امروز در حاشیه اختتامیه دومین جشنواره ملی محراب که در سالن همایش‌های تالار […]

رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: مساجد در مسائل سیاسی نباید به صورت جناحی عمل کنند و مسجد متعلق به قشر خاصی نیست و نباید رنگی و جناحی شود.

به گزارش املش ما ، حجت‌الاسلام حمیدرضا ارباب‌سلیمانی صبح امروز در حاشیه اختتامیه دومین جشنواره ملی محراب که در سالن همایش‌های تالار نور برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مسجد خانه خداست و برای معرفی آن باید به چند ویژگی همچون برخورد امام جماعت با نسل جوان، فضای فیزیکی مسجد به لحاظ ظاهری و بهداشتی، هیئت امناء، پایگاه مقاومت بسیج، کانون فرهنگی و هنری و خادم مسجد و محتواها و برنامه‌هایی که در کنار نماز برگزار می‌شود توجه کرد.سلیمانی

وی افزود: باید فعالان مسجدی زمینه ترویج فرهنگ قرآنی را فراهم کنند و ساعات بازبودن درب مسجد در زمان خاص است که موجب محدودیت‌هایی شده و برای حل این مشکل مرکز رسیدگی به امور مساجد باید اقداماتی را صورت دهد زیرا برنامه‌ریزی این موضوع استانی بوده و در سطحی ملی نیست.

رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور توجه به افزایش ساعت بازبودن مساجد به ویژه در مشهد مقدس دارای برکات بسیار دانست و گفت: در این راستا رسانه‌ها باید ضمن شناسایی آسیب‌های مساجد، در جهت رفع این آسیب‌ها با کارشناسان و مسئولان مربوطه ارتباط برقرار کنند.

ارباب‌سلیمانی تصریح کرد: برای جذب نوجوانان و جوانان به سمت و سوی مسجد جلساتی را با ائمه جماعات برگزار کردیم تا شاهد حضور پرنگ‌تر این دو گروه سنی باشیم و از مساجد در طول سال حمایت می‌کنیم.

وی تأکید کرد: ۶ هزار کتابخانه در مساجد کشور راه‌اندازی شده و پیوند با کتابخانه مسجد منجر به پیوند با مسجد و نماز می‌شود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دوره آموزشی اندیشه‌های آسمانی با حضور ۲۵۰۰ دانشجوی مسجدی در مشهد برگزار شد، خاطرشنان کرد: در این دوره که در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد  ۷۰۰ دانشجو در هر نوبت حضور داشتند و اساتید برجسته کشوری راهنمایی‌های لازم را برای آنها داشتند.

ارباب‌سلیمانی  گفت: توجه به روستاها مورد تأکید بوده و جمعیت کثیری در ۶۳ هزار روستای کشور ساکن هستند و تلاشمان این بوده که قدمی مثبت در این راستا برداریم  و به همین منظور ۱۰ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد روستایی راه‌اندازی شده است.

وی افزود: توجه ویژه‌ای هم به عشایر کشور شده و در همین راستا کتابخانه سیار به صورت آزمایشی در ۲ استان ایلام و کهکیلویه‌وبویراحمد راه‌اندازی شده است.

رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور با بیان اینکه در سال گذشته ۳۳۰ نفر از نخبگان مساجد تولیدات خود را در نمایشگاهی که در تهران برپا شده بود به نمایش گذاشتند، عنوان کرد: به راه‌اندازی کانون‌های فرهنگی و هنری در دانشگاه‌ها توجه شده است، ضمن اینکه از ۸۰۰ مصلی کشور ۴۰۰ مصلی دارای کانون فرهنگی و هنری هستند و بالغ بر ۲ میلیون نفر با کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در ارتباط هستند.

ارباب‌سلیمانی تصریح کرد: بیانات مقام معظم رهبری در خراسان شمالی در بحث توجه ویژه به کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد راهگشا بود و بسیاری از مشکلات را برطرف کرد.

وی تأکید کرد: شناسایی خادمان مساجد در جهت افزایش ساعت بازبودن مسجد برعهده دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد نیست و این مهم را ستاد عالی مساجد باید پیگیری کند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه مسجد پایگاهی فرهنگی و سیاسی است، بیان کرد: این مهم بدان معنا نیست که مسجد بخواهد در مسائل سیاسی جناحی عمل کند و مسجد متعلق به قشر خاصی نیست، بلکه متعلق به همه مردم بوده و اگر اقدام خلافی صورت پذیرد خیانت به مردم شده است و مساجد نباید رنگی و جناحی شوند، چیزی که مورد تأکید امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بوده است.

ارباب‌سلیمانی گفت: عربستان امام جماعت را از طریق حاکمیت انتخاب می‌کند، اما این کار در ایران توسط مردم انجام می‌شود و مسجد باید محلی با ۳ ویژگی فکر، ذکر و علم باشد.

وی افزود: در بحث انتخابات ضمن تأکید بر حضور پررنگ مردم پای صندوق‌های اخذ رأی به عدم جناح بندی خاص در مساجد توصیه کردیم و از فعالان مسجدی خواستیم که فضای مسجد را به سمت و سوی سلایق سیاسی خود تغییر ندهند.

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد