کد خبر: 58147

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۰۷ - ۱۷:۵۴

هدف سفر فابیوس به تهران به روایت فیگارو

روزنامه فرانسوی فیگارو طی گزارشی در خصوص سفر وزیر خارجه این کشور به تهران، هدف این سفر را ازسرگیری روابط دوجانبه ایران و فرانسه پس از توافق هسته‌ای اخیر این کشور با قدرت‌های بزرگ اعلام کرد. به گزارش املش ما ، «لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه صبح امروز چهارشنبه در سفری وارد تهران شد. […]

روزنامه فرانسوی فیگارو طی گزارشی در خصوص سفر وزیر خارجه این کشور به تهران، هدف این سفر را ازسرگیری روابط دوجانبه ایران و فرانسه پس از توافق هسته‌ای اخیر این کشور با قدرت‌های بزرگ اعلام کرد.

به گزارش املش ما ، «لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه صبح امروز چهارشنبه در سفری وارد تهران شد.

وی نخستین وزیر امور خارجه فرانسه است که از سال ۲۰۰۳ تاکنون به ایران سفر می‌کند و «فرانسوآ اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه نحوه برخورد مقامات ایرانی و چگونگی استقبال از وی را آزمونی برای رفتار تهران ارزیابی کرده است.فرانسوآ اولاند

سابقه فابیوس در مسئله خون‌های آلوده و همچنین مواضع سرسختانه این کشور در مذاکرات هسته‌ای، موجب شده تا سفر وی به ایران با انتقادات گسترده‌ای همراه شود.

روزنامه فرانسوی فیگارو امروز طی گزارشی در خصوص این سفر اعلام کرد: وزیر امور خارجه فرانسه صبح امروز با هدف ازسرگیری روابط دوجانبه ایران و فرانسه پس از توافق هسته‌ای اخیر این کشور با قدرت‌های بزرگ در وین اتریش، وارد تهران شد.

فابیوس پیش از آغاز مذاکرات با مسئولان ایرانی در اظهاراتی اعلام کرد: «این سفر سفری مهم است. ایران و فرانسه دو کشور بزرگ مستقل با دو تمدن بزرگ هستند. اگرچه طی سال‌های اخیر روابط ما به دلایلی که همه به آن واقفند سست شده اما اکنون به لطف توافق هسته‌ای اوضاع تغییر خواهد کرد.»

سوریه، یمن و اسرائیل محور مذاکرات فابیوس با مقامات ایرانی

فیگارو در ادامه گزارش خود نوشت: وزیر امور خارجه فرانسه طی این سفر با «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود، «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران، «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت، «رضا نعمت‌زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت و «معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

فابیوس در ادامه اظهارات خود اعلام کرد: «این سفر فرصتی برای ازسرگیری روابط ایران و فرانسه در تمامی زمینه‌ها به ویژه در زمینه اقتصادیست چرا که کارهای زیادی وجود دارد که باید باهم انجام دهیم.»
وی با اشاره به سوریه و یمن و موضع ایران در قبال اسرائیل تصریح کرد: «در زمینه سیاست خارجی به ویژه در خصوص مسائل منطقه‌ای، برخی موضوعات وجود دارند که ما درباره آنها با یکدیگر اختلاف‌نظر داریم.»

وزیر خارجه فرانسه همچنین در پایان اعلام کرد که حامل نامه‌ای از «فرانسوآ اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه برای رئیس‌جمهور ایران است اما به محتویات این نامه‌ اشاره‌ای نکرد./فارس

ارسال دیدگاه

کسب درآمد