کد خبر: 58040

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۰۴ - ۱۴:۲۲

۱۷هکتار زمین کشاورزی روستای تنیان صومعه سرا در حال سوختن

سالهاست که مشکل کم آبی در بخش کشاورزی به وضوح قابل دیدن و لمس کردن است،کم شدن بارش … به گزارش املش ما،سالهاست که مشکل کم آبی در بخش کشاورزی به وضوح قابل دیدن و لمس کردن است،کم شدن بارش باران و استفاده بیش از حد آبهای زیر زمینی روز به روز این مشکل را […]

سالهاست که مشکل کم آبی در بخش کشاورزی به وضوح قابل دیدن و لمس کردن است،کم شدن بارش …

زمین برنج خشک شدهبه گزارش املش ما،سالهاست که مشکل کم آبی در بخش کشاورزی به وضوح قابل دیدن و لمس کردن است،کم شدن بارش باران و استفاده بیش از حد آبهای زیر زمینی روز به روز این مشکل را بزرگتر میکند.

در حدود چند سال سال پیش برای اولین بار آب در بین کشاورزان جیره بندی شد که خود باعث ایجاد مشکلات فراوان در بین این کشاورزان بود.

امسال هم مانند سالهای قبل آب بود ولی کم با این حال اکثر زمین های کشاورزی لبی تر کردند و توانستند که محصولات خود را پرورش دهند و شرمنده کشاورزان نشوند.

اما مدتی پیش  گزارشی از روستای رفتگی تنیان به تحریریه واران نیوز رسید که از سوختن ۱۷ هکتار  زمین کشاورزی اطلاع می داد.

پس از بررسی این گزارش متوجه شدیم  مقدار۱۷هکتاراززمین شالیکاری روستای رفتگی به طرف تنیان به علت عدم مدیریت درست آب کشاورزی به صورت صدردصددرحال سوختن می باشد.

این مقدار زمین به علت کوهستانی بودن قابل بیمه کردن نیزنمی باشد و مدت ۲سال است که ازطرف اداره آب نیز قبضی برای این۱۷هکتارصادرنمی شود.

گفتنی است اکثرکشاورزان این روستا افرادی فقیروتحت پوشش کمیته امدادبوده وسطح زیرکشت هرخانوار۲۰۰۰مترالی۴۰۰۰مترمی باشدکه سالانه باآن امرارمعاش مینمایند

این روستا دارای۲۰۷خانوارو۷۷۳ نفرجمعیت می باشد طبق گفته اهالی تاکنون هیچ کدام ازمسئولین شهرستان به محل مذکورجهت بازدیداز زمین حضورنیافته اند.

طبق گفته اهالی روستا یکی ازدلایل سوختن زمین مذکورعدم مدیریت درست آبهای کشاورزی است زیرادرحدود ۲کیلومتری زمین فوق کانالی وجودداردکه سرشار از آب کشاورزی می باشد و تنها با بکارگیری یک دستگاه موتور پمپاژ می توان کل ۱۷هکتار را آبیاری نمود.

باتوجه به اینکه یک سال است که عملیات لوله گذاری ازکانال جهت انتقال آب به زمین های اطراف صورت گرفته اما تاکنون از سوی مسئولین هیچ گونه اقدام موثری صورت نگرفته است./واران نیوز

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد