کد خبر: 57994

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۰۳ - ۱۵:۳۸

مجلس نمی‌تواند تغییراتی در توافق صورت دهد/ نمی‌شود انتظار داشت در توافق نظر مجلس و کشور صد در صد بایستی تأمین گردد

نماینده مجلس در خصوص مذاکرات هسته ای گفت: ما اکنون نمی‌توانیم با منابع موجود، مواد اولیه و ماشین‌های سانتریفیوژی که در دست داریم نیاز ۱۹۰۰۰۰ سو را تأمین کنیم؛ از طرفی نیاز کشور به این تعداد سو، برای کوتاه‌مدت نیست بلکه برای بلندمدت و نیروگاه‌های هسته‌ای تأمین برق می‌باشد. ما بایستی از ماشین‌های پیشرفته IR۸ […]

نماینده مجلس در خصوص مذاکرات هسته ای گفت: ما اکنون نمی‌توانیم با منابع موجود، مواد اولیه و ماشین‌های سانتریفیوژی که در دست داریم نیاز ۱۹۰۰۰۰ سو را تأمین کنیم؛ از طرفی نیاز کشور به این تعداد سو، برای کوتاه‌مدت نیست بلکه برای بلندمدت و نیروگاه‌های هسته‌ای تأمین برق می‌باشد. ما بایستی از ماشین‌های پیشرفته IR۸ , IR۶ استفاده کنیم که به لحاظ قدرت غنی‌سازی حتی ۲۰ برابر بیشتر از ماشین‌های نسل۱ می‌باشند.

به گزارش املش ما ، الهوردی دهقانی نماینده  مجلس شورای اسلامی  گفت: توافق هسته‌ای یک مسئلۀ ملی و بین‌المللی است. توافق قراردادی است که هم باید خواسته‌های کشور ما تا آنجایی که امکان دارد رعایت شود و نیز انتظارات طرف مقابلالهوردی دهقانی تأمین گردد. طبیعی است که توافق نوعی معامله است و داده و ستانده نیز از ملزومات آن است؛ نمی‌شود گفت نظر مجلس و کشور صد در صد بایستی تأمین گردد چراکه توافق یک قرارداد بین‌المللی است و حتی کنگره و شورای امنیت نیز نمی‌تواند بخشی از آن را تغییر دهد. نظر مجلس نیز در مورد توافق به‌صورت نسبی رعایت شده است.

وی در خصوص نقش مجلس در بررسی جمع بندی نهایی مذاکرات هسته ای افزود: در جلسات علنی و غیرعلنی نظرات مجلس به تیم هسته‌ای منتقل شده است؛ تیم هسته‌ای نیز قطعاً نظرات مجلس را اعمال و تأمین کرده است. به لحاظ اینکه مصوبۀ داخلی مجلس نمی‌تواند یک توافق بین‌المللی را تغییر دهد لذا بایستی یا کلیات توافق را بپذیریم یا رد کنیم؛ مجلس در این قضیه بیشتر بعد نظارتی دارد.

این نمایندۀ مجلس با اشاره به واکنش های داخلی نسبت به انتشار متن برجام ادامه داد: نباید به‌صورت غیرمتعارف از توافق هسته‌ای انتقاد کرد یا برای آن جشن گرفت چراکه با این کارها به طرف‌های غربی کد می‌دهیم که ما راجع به فلان امتیازی که داده‌اید خوشحالیم، آن‌ها نیز دستاویزی پیدا می‌کنند برای بهانه‌جویی.

دهقانی تصریح کرد: من‌حیث‌المجموع توافق هسته‌ای به نفع جمهوری اسلامی است؛ ستانده‌ها بیشتر از داده‌هایمان می‌باشد. خطوط قرمزها سعی شده است رعایت بشود و آنجایی که مشکلی بوده به نظر رهبری و شورای عالی امنیت ملی رسیده است. به‌عنوان‌مثال تحریم‌ها که جزو خطوط قرمز بود که رفع خواهند شد.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا کشور خواهد توانست بعد از اجرای توافق هسته‌ای نیاز قطعی به ۱۹۰۰۰۰ سو را تأمین کند؟ با توجه به اینکه در صفحۀ ۲۷ متن رسمی برجام تعهد داده‌ایم: «ایران برای ۱۰ سال فقط ۵۰۶۰ سانتریفیوژ نسل ۱ و فقط در نطنز خواهد داشت»، بیان کرد: ما اکنون نمی‌توانیم با منابع موجود، مواد اولیه و ماشین‌های سانتریفیوژی که در دست داریم نیاز ۱۹۰۰۰۰ سو را تأمین کنیم؛ از طرفی نیاز کشور به این تعداد سو، برای کوتاه‌مدت نیست بلکه برای بلندمدت و نیروگاه‌های هسته‌ای تأمین برق می‌باشد. ما بایستی از ماشین‌های پیشرفته IR۸ , IR۶ استفاده کنیم که به لحاظ قدرت غنی‌سازی حتی ۲۰ برابر بیشتر از ماشین‌های نسل۱ می‌باشند این در حالی است کشور ما ماشین‌های نسل بعدی را در اختیار ندارد. ازجمله امتیازاتی که به طرف غربی داده‌ایم پذیرش محدودیت‌های ۱۰، ۱۲ ساله در استفاده از ماشین‌های نسل جدید است.

این نمایندۀ مجلس در خصوص تأثیر توافق پیش رو بر اقتصاد گفت: افزایش نرخ ارز و سقوط بورس و تحرکات این‌چنینی در بازار مقطعی بوده و پس از اجرای توافق و سرمایه‌گذاری‌های خارجی بازار رونق گرفته و به ثبات ارزی خواهیم رسید. بر اساس این توافق کشور از ذیل فصل هفت شورای امنیت خارج گشته است؛ دانشمندان هسته‌ای ما نیز می‌توانند به تحقیق و توسعۀ خود به‌صورت آزادانه ادامه دهند؛ ما در توافق به هر آنچه می‌خواستیم رسیدیم./دانا
برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

کسب درآمد