کد خبر: 57878

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ - ۱:۵۵

دبه آمریکایی ها در اجرا

بر اساس این تصمیم سیاسی، قرار است ایالات متحده آمریکا و دیگر اعضای دائمی و غیر دائمی شورای امنیت افزایش طول دوران توافق هسته ای از «۱۰ سال» به «۱۵ سال» را مورد بررسی قرار دهند. به گزارش املش ما به نقل از مهر، تلاش های یک هفته اخیر وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه […]

بر اساس این تصمیم سیاسی، قرار است ایالات متحده آمریکا و دیگر اعضای دائمی و غیر دائمی شورای امنیت افزایش طول دوران توافق هسته ای از «۱۰ سال» به «۱۵ سال» را مورد بررسی قرار دهند.

وندی شرمنبه گزارش املش ما به نقل از مهر، تلاش های یک هفته اخیر وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا درباره تمدید ۵ ساله بند «بازگشت فوری تحریم های ایران» نشان از اقدام خطرناکی دارد که طرف آمریکایی علیه توافق هسته ای و قطعنامه شورای امنیت صورت داده است.

ماجرا از آنجا کلید خورد که سه روز قبل و در میان هیاهوی خبری و رسانه ای برآمده از جمع بندی نهایی و مشترک مذاکرات هسته ای وین، وندی شرمن برای نخستین بار از «تصمیم سیاسی» اعضای دائم شورای امنیت جهت تمدید ۵ ساله بند بازگشت فوری تحریم های ایران در قطعنامه جدید سازمان ملل خبر داده بود.

بر اساس این تصمیم سیاسی، قرار است ایالات متحده آمریکا و دیگر اعضای دائمی و غیر دائمی شورای امنیت افزایش طول دوران توافق هسته ای از «۱۰ سال» به «۱۵ سال» را مورد بررسی قرار دهند.

براساس متن برجام و مطابق قطعنامه شورای امنیت که اخیرا با رای مثبت ۱۵ عضو آن به تصویب رسید، باید تمامی تحریم های وضع شده وفق قطعنامه های قبلی شورای امنیت لغو و نهایتا تا ۱۰ سال پس از روز توافق برجام نیز باید برخی محدودیت های خاص برداشته شده و بررسی موضوع هسته ای ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل نیز خاتمه یابد.

لازم به ذکر است که اتحادیه اروپا نیز درخواست طرف آمریکایی را پذیرفته است تا در نخستین دبه علنی طرف مقابل با واشنگتن همراهی تمام داشته باشد!

بدیهی است که در صورت عینیت یافتن چنین موضوعی، طرف مقابل «برجام» را به گونه ای علنی و به بهانه تصمیم سیاسی خود نقض کرده است. در این صورت عملا توافق هسته ای می تواند خاتمه یافته تلقی گردد.

بدیهی است که اعضای ۱+۵ فرصت زیادی برای عقب نشینی از این تصمیم خطرناک خود علیه توافق نهایی نخواهند داشت و در غیر این صورت عواقب و تبعات چنین تصمیمی بر عهده آمریکا و دیگر اعضای ۱+۵ خواهد بود.

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد