کد خبر: 57691

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۲۵ - ۲۲:۰۶

ضیافت افطاری یا لشکری، ثواب اخروی یا نفع دنیوی؟!

در این ماه ضیافت های افطاری زیادی توسط سیاسیون در گیلان برگزار گردیده که بیشتر از اینکه ضیافت افطاری باشد به لشکر کشی شبیه است. به گزارش املش ما ، ماسال نیوز نوشت: رمضان، ماه مهمانی خدا و صیقل دادن روح است در این ماه همه مسلمان سعی دارند که هر طوری شده و به […]

در این ماه ضیافت های افطاری زیادی توسط سیاسیون در گیلان برگزار گردیده که بیشتر از اینکه ضیافت افطاری باشد به لشکر کشی شبیه است.

غذابه گزارش املش ما ، ماسال نیوز نوشت: رمضان، ماه مهمانی خدا و صیقل دادن روح است در این ماه همه مسلمان سعی دارند که هر طوری شده و به هر نحوی ثوابی از این ماه ببرند و اوج استفاده را از رحمت های واسعه الهی ببرند. روزه، ختم قرآن، شب زنده داری و …. از راه های افزایش اجر اخروی این ماه پربرکت می باشد و البته عده ای نیز با برپایی ضیافت افطاری از برکات این ماه استفاده می برند.

ضیافت افطاری از شیوه های و سننت های پیامبر گرامی اسلام و امامان بوده و در احادیث و روایات بسیار بر ان تاکید شده و صد البته سیر نمودن فقیری در این ماه ارزش دوچندانی دارد و برای همین در این ماه عزیز در سراسر کشور این سفره ها گسترده شده است و نفس این کار بسیار مبارک است اما باید توجه داشت دین اسلام، دین ساده زیستی است و در این مورد تاکید شده که ضیافت افطاری بدور از هر گونه تشریفات و با اولویت سیر نمودن فقرا باشد اما خیلی جاها از این دو اصل فاصله گرفته شده و هدف معنوی و تعالی ان نادیده گرفته می شود. چیزی که به ضیافت های افطاری سیاسی نیز رسوخ کرده است.

اخیرا و در این ماه ضیافت های افطاری زیادی توسط سیاسیون در گیلان برگزار گردیده که بیشتر از اینکه ضیافت افطاری باشد به لشکر کشی شبیه است و از بعد معنوی فاصله گرفته و مسایل سیاسی را به این ضیافت ها کشانده است از تجمع یک جریان خاص تا اهرم فشار برای یک نهاد نظارتی.

شاید اگر این ماه ادامه داشته باشد اینگونه ضیافت ها خیلی بیشتر شود و تبدیل به رقابت گردد چیزی که تا همین حالا هم کم نبوده و روی تعداد نفرات و نوع افراد و جریانات حاضر در این ضیافت ها بحث است و این ضیافت ها را به اردوکشی و میتینگ های سیاسی تبدیل نموده تا تبلیغی باشد برای شخص یا جریانی.

اما بحث بعدی این است که هزینه این ضیافت ها از کجا تامین می شود؟!!

دولت تدبیر و امید در یک حرکت مناسب در ابتدای ماه مبارک رمضان هرگونه ضیافت افطاری از اعتبارات دولتی را ممنوع کرد و بالطبع استاندار گیلان نیز به این موضوع تاکید کرد و اعلام نمود (ضیافت افطاری توسط دستگاه های دولتی ممنوع است) اما این باعث تعطیلی این نوع حرکات نشد و دیده می شود که این گونه ضیافت های سیاسی با خرج های آنچنانی آن هم نه برای فقرا و نه بدون تشریفات بلکه با تشریقات کامل و منوی گران در تالار ها و رستوران های مجلل برگزار می گردد و حتی نفرات حاضر در این نوع ضیافت ها تماما افراد سیاسی هم طیف و هم سو می باشند که اهداف سیاسی خود را دنبال می کنند و تنها چیزی که در این مراسمات دیده نمی شود سیر نمودن فقیری با هدف ثواب اخروی می باشد.

و برگزاری این مراسمات با این شیوه ها و آن هم زمانی که وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم مناسب نیست این سوالت را به ذهن تداعی می کند که:
این مراسمات بعضا چند هزار نفری هزینه اش از کجا تامین می شود؟ کسانی که این همه در این گونه مراسمات هزینه می کنند به دنبال چه هستند؟ آیا نمی شود این هزینه ها را برای ایتام و فقرا هزینه کرد؟! آیا برخی از مسولان با این شیوه این فرهنگ زیبا را زیر سوال نمی برند؟ آیا این مراسمات آلت دست کسانی نمی شود که با انتشار تصاویر آن دین و نظام را زیر سوال می برند؟

و نهایت اینکه به این افراد و جناح ها یادآور می شویم محبوبیت و حمایت شما نزد مردم از عملکردتان نشأت می گرد و نه از ضیافت افطاری سیاسی تان !!!!!!

نویسنده:بهرام سبزی

ارسال دیدگاه

کسب درآمد