کد خبر: 57659

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۲۵ - ۱۴:۴۶

عکسی‌که به‌اشتباه‌ امیرکبیر معرفی‌شد

چندی است در شبکه های اجتماعی به نقل از برخی سایت ها تصویری از شخصی که ارنست هولتسر عکسبرداری کرده، را عکس امیرکبیر معرفی می کنند. به گزارش املش ما به نقل از جهان، لازم به یاد آوری است که تاکنون هیچ عکس واقعی از امیر کبیر یافت نشده و در زمان حیات امیرکبیر عکاسی […]

چندی است در شبکه های اجتماعی به نقل از برخی سایت ها تصویری از شخصی که ارنست هولتسر عکسبرداری کرده، را عکس امیرکبیر معرفی می کنند.

به گزارش املش ما به نقل از جهان، لازم به یاد آوری است که تاکنون هیچ عکس واقعی از امیر کبیر یافت نشده و در زمان حیات امیرکبیر عکاسی به شیوه داگرئوتیپ و بر روی صفحات نقره ای بوده که اگر احتمالا عکسی هم بوده به دلیل شرایط ویژه و دشوار نگهداری تصاویر داگرئوتیپ، از بین رفته است.

تصویر اشتباه امیرکبیراما تصاویری که پس از قتل او نقاشی شده موجود است. ارنست هولتسر مهندس تلگراف آلمانی حدود ۱۲ سال بعد از قتل امیر به ایران آمده و در سال ۱۸۶۲ با ماموریت کشیدن خط تلگراف به اصفهان رفت و نظر به علاقه شخصی به عکاسی، تصاویر زیادی و البته منحصر به فرد، از اصفهان و همچنین طهران تهیه کرد که سالها بعد از مرگش یافت شد. عکس دو نفره سمت چپ تصویری است که به اشتباه عکس امیرکبیر معرفی شده و دو تصویر نقاشی شده، نزدیکترین تصاویر از مرحوم امیرکبیر است که سالها پس از درگذشت وی بر اساس روایت شاهدان از جمله ناصرالدین شاه کشیده شده است.

امیرکبیر

منبع: سایت ارنست هولتسر

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد