کد خبر: 57299

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۱۷ - ۰:۰۳

درمان اقتصاد بیمار املش چیست؟/شهرستانی که فقط در نام مستقل شده است

تا چندسال پیش که املش بخشی از شهرستان رودسر بود اوضاع اقتصادی مطلوب اهالیش چه  چایکارانی که مطالبات خود را بموقع دریافت می کردند و چه وجود کارخانه ریسندگی در املش که موجبات اشتغال بسیاری از اهالی املش و رودسر را فراهم نموده بود ، زبان زد عام وخاص بوده است. به گزارش املش ما […]

تا چندسال پیش که املش بخشی از شهرستان رودسر بود اوضاع اقتصادی مطلوب اهالیش چه  چایکارانی که مطالبات خود را بموقع دریافت می کردند و چه وجود کارخانه ریسندگی در املش که موجبات اشتغال بسیاری از اهالی املش و رودسر را فراهم نموده بود ، زبان زد عام وخاص بوده است.

املشبه گزارش املش ما ، تا چندسال پیش که املش بخشی از شهرستان رودسر بود اوضاع اقتصادی مطلوب اهالیش چه  چایکارانیکه مطالبات خود را بموقع دریافت می کردند و چه وجود کارخانه ریسندگی در املش که موجبات اشتغال بسیاری از اهالی املش و رودسر را فراهم نموده بود ، زبان زد عام وخاص بوده است.

از زمانی که این شهرستان خودش را مستقل دید ، دیگر اوضاع اقتصادیش به زوال رفت و جمعیت ۷۰هزار نفریش به ۴۶ هزار نفر تقلیل یافت.

از سویی دیگر اوضاع اقتصادی اهالی شهرستان همجوارش یعنی لنگرود تغییر چشمگیری نمود زیرا که اهالی املش خریدهایشان را از این شهرستان دارند به همین دلیل تنها بازار روز لنگرود امروزه به سه بازار روز تبدیل گشته ، روزگاری که فقط چهارشنبه بازار بود الان شنبه بازار و جمعه بازارش نیز معروف شده است.

اوضاع اقتصادی اهالی از وقتی شیب سرازیری به خود دید کسبه شهرستان دیگر رمقی برای تغییر و تحول در فروش شان نداشتند زیرا معتقدند بهترین اجناس را هم بیاورند اهالی به لنگرود می روند و خریدهایشان را آنجا انجام میدهند.

جمعیت ۷۰ هزار نفری آن روزهای املش (که هنوز بخشی از شهرستان رودسربود) امروز بابت مهاجرت اهالی به شهرهای همجوار به ۴۶ هزار نفر (یعنی ۲۶ هزار خروجی از شهرستان) کاهش یافته ، کارمندان ادارات اکثریت شان در شهرهای دیگر بالاخص لنگرود سکنی گزیده اند و بقول دوستی درآمد از املشی ها کسب می کنند و در شهرستان های دیگر خرج می نمایند.

با اندکی تفکر  به این نتیجه خواهیم رسید که رشد منفی اقتصادی و جمعیتی شهرستان املش هر روز نسبت به روز گذشته بیشتر می شود و اینجاست که باید مدیران ارشد شهرستان برنامه توسعه اقتصادی برایش بنویسند تا این روند منفی ، مثبت شود و املشی ها  اقتصادش متحول شود و به جایگاه اصلیشان بازگردند.

شهرستان املش که دومین تولید کننده چای کشوراست را کمتر کسی میشناسد و خیلی ها چای املش را با برندهای دیگر مینوشند ولی نام این شهرستان را در زمینه چای هنوز نمیداند. مسافرینی که به گیلان می آیند وقتی از مسیر خط کناره می گذرند نام چای لنگرود و لاهیجان فقط به چشمشان می خورد ، وقتی پیش پای صحبت مسئولین می نشینی معتقدند بن بست بودن این شهرستان باعث عدم رونق اقتصادی آن شده است و تلاششان برای اتصال کمربندی سنگر سیاهکل املش است.

به نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی شاید راه ارتباطی موثر باشد ولی تنها راه برای پیشرفت املش نیست، املش امروزه با دارا بودن مقام دومی در تولید چای در کشور، تولید مرغوب ترین پیاز زعفران و صادر به خراسان ، دومین تولید کننده فندق کشور، تولید گل گاو زبان و… می تواند پیشرفت های چشمگیرتری داشته باشد ولی مغفول مانده است.

شهرک صنعتی آسیاب سران و مجموعه کارگاهی لگموج فقط در حد اسم مانده است و سرمایه گذار نمیتواند بخود ببیند و اگر هم سرمایه گذاری به این شهر می آید کجای کارش گیر میکند که بجای سرمایه گذاری راه آمده را بازمی گردد.

بعد از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط رهبر انقلاب برخی ارگان های شهرستان املش مانند کمیته امدادامام (ره)،صندوق مهر رضا و بسیج اقداماتی موثر در اقتصاد خانواده ها داشتند که میتوان به مهمترین آن کسب مقام اولی تولید عسل ارگانیک(تولید ۵ تن عسل در سال) در استان های شمالی کشور توسط عبدالوهاب محمد زاده شهروند املشی اشاره کرد .

ایجاد بازارچه های محصولات کشاورزی ، نمایشگاه چای و برنج (با عنوان شکرانه محصول ) نیز می تواند قدمی موثر در جذب توریست و معرفی محصولات کشاورزی این خطه داشته باشد.

طبیعت زیبای شهرستان املش که در سفر رئیس دولت نهم به این شهرستان آن را بهشت گمشده گیلان خطاب نمود، جای بسیار کار دارد که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فقط در میراث فرهنگی اش مانده ، باید کاری انجام دهد ودر معرفی مناطق بکر با تولید مستند ، بروشور و ایجاد استراحتگاه های موقت و دائمی و … زمینه حضور گردشگران را فراهم سازد.

اما در بحث بازار، حمایت مسئولین سازمان صنعت و معدن و اصناف از بازریان و تشویق کسبه برای سرمایه گذاری در شهرستان املش با استفاده از راه حل های مانند بخشودگی مالیات ، صدور پروانه کسب بدون هزینه ولی باشرط  ایجادشغل دائمی میتواند دوباره بازار املش را متحول سازد.

همه اینها همت اهالی را نیز می طلبد زیراکه با خرج سرمایه هایشان در شهر خودشان می توانندباعث رونق اقتصادی خودشان گردند.

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 1

کل نظرات :1

  • املشی

    تاریخ : ۱۷ - تیر - ۱۳۹۴

    سلام/ وقتی یه کارمند عادی از ادارات و….. املش و اطرافش را برای زندگی مفید نمیداند حالا چه رسد به مدیرانش /که هیچ وقت برای آبادانی و پیشرفت این شهردل نمی سوزانند


    پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

کسب درآمد