کد خبر: 56674

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۲۰ - ۱۷:۲۰

آیت‌الله مکارم شیرازی: بسیاری از شهرها از علما و مجتهدان خالی شده است

یکی از مراجع تقلید شیعیان تاکید کردند: امروز در شهرستان‌ها به مجتهد نیاز فوری دارند، چرا که مسائلی پیش می آید که نیاز است فورا پاسخ آنها داده شود. به گزارش املش ما آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به لزوم حضور علمای بزرگ در […]

یکی از مراجع تقلید شیعیان تاکید کردند: امروز در شهرستان‌ها به مجتهد نیاز فوری دارند، چرا که مسائلی پیش می آید که نیاز است فورا پاسخ آنها داده شود.

مکارم شیرازیبه گزارش املش ما آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به لزوم حضور علمای بزرگ در شهرها اظهار داشتند: حوزه باید مجتهد پرور باشد، از مجتهد متجزی شروع می‌شود و تجزی درجاتی دارد چون مسائل هرچه ساده تر باشد تجزی آسان‌تر است و هرچه رو به پیچیدگی رود سخت‌تر می‌شود تا مجتهد مطلق در تمام مسائل شود.

ایشان ادامه دادند: مجتهد مطلق هم مراتبی دارد؛ حوزه باید عده‌ای مجتهد به اندازه کافی بپروراند که در شهرستان‌ها هم حضور داشته باشند.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه در گذشته در هر شهرستان چندین مجتهد برجسته بود و اکنون شهرها از وجود آنها خالی می‌شود بیان داشتند: امروز چشم‌ها به حوزه علمیه قم دوخته شده که بتوانند این خلاء را پرکنند، چرا که امروز بسیاری از شهرها از علما و مجتهدان خالی شده است.

ایشان با بیان این که باید این خلاء را در حوزه پر کنیم و حوزه نباید خالی باشد تصریح کردند: این هدف زمانی محقق می‌شود که تحقیقات از این رساله‌هایی که داریم شروع شود تا فکرها به حرکت بیافتند تا بتوانند استنباط احکام را از مدارک شرعیه بکنند و مراحل اجتهاد یکی پس از دیگری طی شده و به مجتهد مطلق برسند.

مرجع تقلید شیعیان با تاکید بر این که نباید حوزه و شهرستان‌ها از مجتهدین مطلق متعدد خالی باشند ادامه دادند: اگر این حرکت صورت گیرد، حوزه یا شهرستان‌ها دیگر از مجتهد مطلق خالی نخواهد شد؛ امروز در شهرستان‌ها به مجتهد نیاز فوری دارند، چرا که مسائلی پیش می آید که نیاز است فورا پاسخ آنها داده شود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه با ارائه پیشنهاد خود مبنی بر طرح مسابقه رساله فقهی در ایام تابستان به فضلا و شاگردان از کتاب مضاربه فرمودند: قصد داریم سال آینده به خواست خدا بحث مضاربه و بانکداری اسلامی را داشته باشیم، اکثریت فضلا این پیشنهاد را دادند و نظر من هم همین است که می‌شود مشکلات فقهی اقتصادی را از این راه حل کرد.

ایشان با بیان این که پیشنهاد می دهم فضلا در سه ماه آینده از کتاب مضاربه تحقیقات داشته باشند ادامه دادند: ما موضوع بحث را از کتاب تحریرالوسیله انتخاب کردیم که ۲۰ مسئله از جلد اول تحریرالوسیله برای نوشتن رساله های تحقیقی با ۵شرط قرار دادیم که در سه ماه آینده یعنی تا پایان شهریور باید تحویل داده شود.

مفسر برجسته قرآن کریم اظهار کردند: این تحقیق نباید از ۲۰صفحه و ۳۰۰۰کلمه کمتر باشد و اولویت با تحقیقاتی است که عربی و تایپ شده باشند.

ایشان بهره گیری از اقوال، احادیث، استدلالات، نتیجه گیری و عدم کپی برداری از کتاب دیگر، را از دیگر شرایط آن برشمردند و فرمودند: در سال جدید تحصیلی در مراسمی از صاحبان رساله های برتر با لوح تقدیر تجلیل به عمل خواهد آمد.

منبع : ابنا

ارسال دیدگاه

کسب درآمد