کد خبر: 56619

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۱۹ - ۱۸:۴۵

قایق حامل «ابتکار» واژگون شد/ خواستم زیر آب را هم ببینم!

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به حادثه پیش آمده برای قایق حامل مسئولان در جریان بازدید امروز از تالاب هورالعظیم، عنوان کرد: بخش احیاشده تالاب هورالعظیم، بسیار سرسبز و سرحال بود. شاید به خاطر این بود که ما ذوق‌زده شدیم و خواستیم به زیر آب هم سر بزنیم! به گزارش املش ما  به […]

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به حادثه پیش آمده برای قایق حامل مسئولان در جریان بازدید امروز از تالاب هورالعظیم، عنوان کرد: بخش احیاشده تالاب هورالعظیم، بسیار سرسبز و سرحال بود. شاید به خاطر این بود که ما ذوق‌زده شدیم و خواستیم به زیر آب هم سر بزنیم!

ابتکاربه گزارش املش ما  به نقل از پایگاه سازمان محیط زیست، معصومه ابتکار به همراه معاونین وزرای نفت، کشور، نیرو، بهداشت، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع، معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و رئیس سازمان هواشناسی برای بازدید از کانون‌های شناسایی شده گرد و غبار طی ماه‌های اخیر، عازم منطقه غرب استان و سپس بازدید از هورالعظیم شد.

تالاب هورالعظیم به دنبال مصوبه بهمن‌ماه دولت یازدهم برای مقابله با گرد و غبار، شاهد حذف موانع ورود آب بوده و هیات اعزامی خواستار بازدید از مناطقی شد که آبگیری در آن صورت گرفته است اما یکی از قایق‌هایی که حامل ۹ نفر از اعضای هیات اعزامی بود، کمی پس از حرکت به داخل آب واژگون شد که خوشبختانه کسی آسیب ندید و همه سرنشینان از جمله معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست سالم به ساحل برگشتند.

در حال حاضر هیات به اهواز بازگشته و جلسه کمیته ملی گرد و غبار با حضور استاندار در استانداری تشکیل شده است.

روایت ابتکار از سانحه واژگونی قایق؛
خواستم زیر آب را هم ببینم!

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از ورود آب به تالاب ذوق‌زده شدیم و خواستیم به زیر آب هم سر بزنیم!

به گزارش جهان به نقل از نسیم، معصومه ابتکار در جلسه کارگروه مقابله با ریزگردها در استانداری خوزستان، اظهار کرد: از استاندار خوزستان بابت تلاش​های ارزنده در جهت هماهنگی و پیگیری​های لازم در سطح استان، تشکر می‌کنیم. این تلاش‌ها حاکی از همکاری خوب در سطح استان در زمینه موضوع ریزگردها و اجرایی شدن مصوبه دولت و برداشتن گام​هایی است که با همه مشکلات و کاستی​ها به خوبی در جریان است.

وی افزود: با توجه به مصوبه دولت در زمینه مقابله با پدیده ریزگردها که در سال گذشته تصویب شد، در آن موقع بازدیدی هوایی از استان داشتیم و طی آن بازدید، سازوکارهای استانی برای اجرای این مصوبه تعیین شد.

ابتکار ادامه داد: همچنین در بازدیدی که از مسیر اهواز به سمت ماهشهر داشتیم، دیدیم این منطقه یکی از کانون‌های ایجاد گرد و غبار در خوزستان است. این منطقه بدترین کانون ایجاد گرد و خاک است که در آن اراضی کشاورزی به دلیل زراعت دیم و کاهش بارندگی، رها شده و در حاضر بسیاری از آن اراضی دیگر کشت نمی​شوند.

وی گفت: مساله گرد و غبار استان خوزستان برای دولت یازدهم از اهمیت فوق​العاده​ای برخوردار است و دولت با تمام توان خود برای مقابله با این مساله و مدیریت آن ورود کرده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: ارائه گزارش​های بسیار خوب از جانب سازمان​های مختلف کشور حاکی از اراده جدی برای ادامه برنامه​ها در زمینه مقابله با ریزگردها است.

وی تصریح کرد: بسیاری از کارهایی که سازمان جنگل‌ها و مراتع در سال‌های قبل انجام داده، با وجود همه خشکسالی​ها و مشکلات، کماکان از عوامل تثبیت کننده گرد و غبار محسوب می​شوند. بعضی کارهای انجام شده و گونه​های انتخاب شده و شیوه​ها درست بوده و باید از این تجربیات و همچنین تجربیات نوین برای حل معضل ریزگردها استفاده کرد.

ابتکار گفت: پیشنهاد می​کنم در زمینه مقابله با ریزگردها، از مشارکت مردم بیشتر استفاده شود و یک جریان اجتماعی در این رابطه شکل بگیرد. با توجه به وسعت بسیار زیاد این پدیده، اگر نتوانیم با زمان پیش رویم و سرعت و کیفیت کافی را نداشته باشیم؛ با تاخیرها و رشد فزاینده کانون​های گرد و غبار، کارها نتیجه کافی نخواهد داشت.

وی با اشاره به حادثه پیش آمده برای قایق حامل مسئولان در جریان بازدید امروز از تالاب هورالعظیم، عنوان کرد: در بازدید امروز از تالاب هورالعظیم، دیدیم که کماکان از دو دریچه آب به تالاب وارد می‌شود و بخش احیاشده، بسیار سرسبز و سرحال بود. شاید به خاطر این بود که ما ذوق‌زده شدیم و خواستیم به زیر آب هم سر بزنیم! البته ماهیان خوب و لاک‌پشت‌های مختلفی در تالاب دیدیم، به ویژه لاک‌پشت فراتی که گونه‌ای در معرض خطر است را هم دیدیم که به استقبال ما آمده بودند!

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ادامه پیگیری‌ها در زمینه احیای تالاب‌های خوزستان، افزود: همه مناطق کشور مهم هستند و هیچ تبعیضی بین آنها قائل نیستیم. همه تالاب‌ها باید حفاظت شوند و همه رودخانه‌های کشور باید احیا شوند.

وی ادامه داد: ما منابع آب محدودی داریم و باید در مدیریت آنها مخصوصا رودخانه کارون و تالاب‌های خوزستان به دلیل اهمیت ویژه آنها توجه بیشتری شود ولی در کنار همه اینها تقاضایی که در بخش کشاورزی داریم اصلاح الگوی مصرف آب است.

ابتکار تصریح کرد: میزان برداشت از منابع آب باید بازنگری و اصلاح جدی شود؛ با این الگوی فعلی کشاورزی، برداشت آب و میزان مصارف از آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی و رودخانه‌ها و سدها نمی‌توان ادامه داد.

وی گفت: باید برنامه‌های ملی خود را در مدیریت منابع و مصارف آب با وضعیت موجود انطباق دهیم و امکان تاخیر در زمینه مقابله با ریزگردها وجود ندارد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان ضمن اشاره به برگزاری کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار که ۱۲ تا ۱۴ اسفندماه سال جاری در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار خواهد شد، اظهار کرد: حتما باید کاربردی کار شود و از تشریفات اجتناب کنند زیرا طبق دستورالعمل دولت در سال جاری و کاهش هزینه‌های جاری، ابلاغ شده است که برگزاری سمینارها تقریبا محدود به موارد بسیار کاربردی و ضروری باشد.

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد