کد خبر: 56561

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۱۹ - ۷:۲۰

تولید بیش از هفت هزار و ۳۰۰تن برگ سبز چای بهاره در املش

رییس اداره چای املش از تولید هفت هزار و ۳۴۰تن برگ سبز چای در چین بهاره از باغ های چای این شهرستان خبر داد. به گزارش املش ما محمدعیسی طالبی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه برداشت برگ سبز چای، به طور معمول در سه مرحله بهاره، تابستانه و […]

رییس اداره چای املش از تولید هفت هزار و ۳۴۰تن برگ سبز چای در چین بهاره از باغ های چای این شهرستان خبر داد.

برگ سبز چای طالبیبه گزارش املش ما محمدعیسی طالبی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه برداشت برگ سبز چای، به طور معمول در سه مرحله بهاره، تابستانه و پاییزه انجام می شود و مراحل آن از اردیبهشت ماه آغاز و تا مهرماه ادامه می یابد، افزود: این میزان برگ سبز تولیدی چای به ارزش اقتصادی ۱۴۶میلیارد و۱۶۷میلیون ریال به ۳۴کارخانه چای این شهرستان تحویل داده شد.

وی افزود: ۸۱درصد از برگ سبز چای بهاره خریداری شده از کشاورزان املشی درجه یک و ۱۹درصد آن درجه دو بوده است.

طالبی اضافه کرد: تا کنون ۱۶میلیارد و ۳۰۸میلیون ریال از بهای برگ سبزچای کاران املشی پرداخت شده و مابقی به تدریج پرداخت خواهد شد.

به گزارش ایرنا، دولت در سال زراعی جاری در حمایت از کشاورزان چایکار، با افزایش ۲۱ درصدی قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای نسبت به سال قبل، برگ سبز چای درجه یک را ۲۱ هزار و ۸۰۰ ریال و درجه دو را ۱۲ هزار و یکصد ریال خریداری کرده است.

این مبلغ هفت درصد بیشتر از تورم سالانه و شش درصد بیشتر از میانگین همه محصولات کشاورزی است.

در این میان با توجه به عزم دولت برای احیای صنعت چای و بازگشت آن به دوران پر رونق گذشته، وظیفه کشاورزان چایکار نیز سنگین تر از قبل است و باید بیش از پیش، نسبت به هرس و شخم اراضی چایکاری اقدام کنند.

در دو استان گیلان و مازندران بیش از ۳۰ هزار هکتار باغ چای وجود دارد که حدود ۹۰ درصد این باغ ها در گیلان قرار دارند.

چای خشک مورد نیاز کشور حدود ۱۰۰ هزار تن در سال برآورد می شود در صورتی که طبق پیش بینی ها امسال ۲۲ هزار تن چای خشک در استان گیلان تولید خواهد شد.

شهرستان املش با پنج هزار و۲۰۰هکتار باغ چای در ۷۵کیلومتری شرق مرکز گیلان واقع شده است

ارسال دیدگاه

کسب درآمد