کد خبر: 56400

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۱۶ - ۱۴:۴۴

“کاهش استقبال از مساجد را قبول ندارم”

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: به شخصه استقبال از مساجد دانشگاهی را شاهد بوده‌ام و این را قبول ندارم که یک عده می‌گویند استقبال از مساجد کم شده است. به گزارش املش ما به نقل از فارس: حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی به مناسبت دهه تکریم و غبارروبی […]

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: به شخصه استقبال از مساجد دانشگاهی را شاهد بوده‌ام و این را قبول ندارم که یک عده می‌گویند استقبال از مساجد کم شده است.

استقبال جوانان ازمسجدبه گزارش املش ما به نقل از فارس: حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی به مناسبت دهه تکریم و غبارروبی مساجد در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد خبری این دهه درباره اهمیت توجه به مساجد و وظایف خاصی که امامان جماعت در مساجد برعهده دارند، اظهار داشت: نکته اصلی در جذب جوانان به مساجد تیزهوشی و زیرکی امامان جماعت برای جذب جوانان است، امامان جماعت باید برای جوانان وقت بیشتری بگذارند، به سؤالاتشان پاسخ دهند، آن‌ها را در امور اجرایی مساجد دخالت دهند تا جوانان نیز از حضور در مساجد احساس رضایت کنند.

وی ابراز داشت: شما اکنون مساجد دانشگا‌ه‌ها را در نظر بگیرید، چه استقبال خوبی از سوی دانشجویان برای حضور در نمازهای جماعت صورت می‌گیرد! همین برنامه در مراسم اعتکاف پرشورتر بود تا جایی که آمار وجود دارد بیش از ۵۰ هزار دانشجو در مساجد دانشگاه‌ها معتکف شدند، تا جایی که در مساجد دانشگاه امیرکبیر و شریف جایی برای معتکفان نبود، بنابراین بنده قبول ندارم که یک عده می‌گویند استقبال از مساجد کم شده است.

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: حتی آمار دارم کسانی در حالت عادی به جز ایام اعتکاف برای نمازهای جماعت دانشجویانی که مثلا به نماز ظهر نرسیده‌اند و می‌خواهند نماز عصر بخوانند در مساجد دانشگاه‌ها جایی برای حضورشان نیست به دلیل جمعیت زیادی که وجود دارد برخی دانشگاه‌ها نیز در نظر دارند که مساجد را وسعت دهند.

وی ادامه داد: به طور مثال، دانشگاه امیرکبیر در حال توسعه مساجد است، با وجود اینکه در زمان نماز مساجد دانشکده‌ها هم پر از جمعیت می‌شود، بنابراین گرایش به نماز در دانشگاه‌ها خوب است یا مثلاً مسجد شهرک شهید محلاتی نیز از نزدیک شاهد بودم و استقبال بسیار خوبی از سوی افراد می‌شود.

عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه مسجدیان دانشگاه‌ها همه از جوانان علاقه‌مند هستند، افزود: نکته ارتباط‌ دادن جوانان و مشارکت آن‌ها در مساجد خیلی با اهمیت است، باید بتوانیم مشارکتشان را در مساجد بیشتر کنیم با این حال باز هم دانشجویان و مردم در امور فرهنگی مساجد دخالت خوبی دارند و امامان جماعت نیز باید از اینها حمایت کنند، البته باید این نکته را هم در نظر داشت که امامان باید برای جوانان وقت بیشتری بگذارند چرا که مساجد فقط جایی برای نماز خواندن نیست.

وی در پایان درباره استقبال اندک از برخی مساجد پایتخت‌ گفت: این مشکل شاید به دلیل ارتباط نداشتن هیئت امنای مسجد با امامان جماعت و مردم است، باید این ارتباطات چند ضلعی گسترش پیدا کند تا مردم نیز از این طریق بیشتر جذب مساجد شوند و بالاخص جوانان پایگاه رسمی و مهم ارتباطات خود را در مساجد تعریف کنند. این نکته خیلی مهمی است که جوانان در نظر داشته باشند، برای اینکه جایگاهی برای حتی صحبت‌کردن با یکدیگر داشته باشند به مساجد بیایند و در کوچه و بازار و خیابان بیهوده نگردند.

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد