کد خبر: 56195

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۱۰ - ۱۰:۵۸

وقتی تئاتر اجتماعی در لنگرود جایگاهی ندارد !!!

در پی تماسهای متعدد تعدادی از شهروندان لنگرودی جهت اجرای نمایش طنز و لغو اجرای تئاتر اجتماعی ٰ به اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی شهرستان لنگرود رفتیم و مصاحبه ای با کارگردان تئاتر نمایشی “رویای رویا” انجام دادیم تا صحت ماجرا برما آشکار شود. عبدالله بهادری کارگردان و بازیگر سینمای ایران به خبرنگار املش ما […]

در پی تماسهای متعدد تعدادی از شهروندان لنگرودی جهت اجرای نمایش طنز و لغو اجرای تئاتر اجتماعی ٰ به اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی شهرستان لنگرود رفتیم و مصاحبه ای با کارگردان تئاتر نمایشی “رویای رویا” انجام دادیم تا صحت ماجرا برما آشکار شود.


عبدالله بهادریعبدالله بهادری کارگردان و بازیگر سینمای ایران به خبرنگار املش ما گفت: اسم اول این نمایش ” دلم دنیا میخواهد …؟ ” بود که بعد از مدتی عوض شد به نام رویای رویا تغییر یافت.

وی در زمینه اجرای این نمایش می گوید : چندسالی بود که موضوع تئاتر نمایشی رویای رویا در ذهنم نقش بسته بود اما هربار که می خواستم این موضوع را بر روی کاغذ بیاورم شکل نمیگرفت تا اینکه در سال ۹۳ بر سر یک اتفاق که درباره این موضوع هم بود شروع به کار کردم در ابتدا به نوشتن طرح و تحقیق و پژوهش ادامه دادم تا زمانیکه نمایش شکل گرفت و حدود ۶ ماهی طول کشید تا نوشتن را به پایان رساندم و برای تعدادی از هنرمندان و دوستان این نمایش را خواندم تا از نظرات آنها استفاده نمایم.

کارگردان تئاتر نمایشی رویای رویا ادامه داد: این نمایش درباره دختری است که به جرم قتل عمو و مادر در زندان به سر میبرد و علت قتل نیز تجاوز به دختر از طریق عمو بوده است .

بهادری جنبه های تاثیرگذاری این تئاتر را روحی و روانی دانست و افزود: اتفاقاتی که در این مسیر و در طول زندگی رویا رخ می دهد در این تئاتر به نمایش گذاشته شده است.

کارگردان تئاتر نمایشی هدف از ساخت این کار با این داستان را آمار رو به صعود این مسئله در کشور دانست و افزود : امیدوارم روزی فرابرسد که ما شاهد چنین اتفاقاتی در کشور نباشیم.

علت لغو این تئاتر اجتماعی و جالب را از وی خواستار شدیم و گفت : قرار بود از تاریخ ۲۸ الی ۱ خرداد این تئاتر را به اجرا بگذاریم که ….!

بهادری در ادامه از فعالیتهای مجموعه ی نمایشی خود در زمینه اجرای این تئاتر گفت : این کار را حدود ۴ ماه پیش آغاز نمودیم و از تاریخ ۵ الی ۹ خرداد ساعت ۷ در اتاق پلاتو زنده یاد کحالی مقدم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنگرود این مجموعه را به اجرا می گذاریم.

این کارگردان نمایشی در پایان از مجموعه ی کاری خود تقدیر و تشکر کرد وگفت : حرف برای گفتن بسیار دارم اما بخاطر خیلی چیزها ….سکوت می کنم !!!! و فقط از مسئولین می خواهم بیش از پیش به هنر و جایگاه هنرمندان توجه نمایند.

به گزارش خبرنگار ما افراد زیادی از اتاق پلاتو بیرون آمدند و با تحسین به گروه نمایشی از رسانه ها می خواستند تا برای فرهنگسازی اینگونه نمایش ها تلاش نمایند .

ما در کنار همین افراد ٰ افراد دیگری دیده می شدند که از سالن بزرگ آمفی تئاتر این اداره بیرون آمدند و فرزندان آنها با تیکه کلامهایی که از نمایش طنز یاد گرفته بودند ، پدر و مادر خود را خطاب قرار میدادند و این تاسف بزرگی برای مجموعه هنری لنگرود بود هنر جایگاه ویِژه ای دارد و مسئولین بجای اجرای یک نمایش طنز باید هنر هنرمندان را با مسائل روزدرآمیخته تا مشکلات زندگی روزمره در قالب هنر مطرح و برای ریشه یابی آن تلاش نمایند.

در ادامه با وجود همه ی مشکلات حضور مردم در این سالن که به طرز بدی نشسته بودند عده ای بر روی صندلی و عده ای بر روی زمین مصمم شدیم به سراغ ریاست فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنگرود برویم.

سهراب مقدسی در پاسخ به سوال خبرنگار ما گفت : به درخواست کارگردان این نمایش کار نمایشی در سالن پلاتو به اجرا درآمد و بنا به تشخیص ایشان آن سالن داده شد.
رئیس ارشاد لنگرود  افزود : برخی از هنرمندان هر چقدر هم انرژی برایشان بگذاریم باز هم داستان وجود دارد.

خبرنگار ما پرسید : نمایش طنز جایگاهش از نمایش تئاتر اجتماعی بیشتر بود که سالن استیج را به آنها اختصاص دادید ؟

وی پاسخ داد: مخاطب تئاتر طنز با مخاطب تئاتر اجتماعی متفاوت است و این دو مقوله جداست که هرکدام مخاطب خاص خودش را دارد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لنگرود گفت: نشاط عمومی با نمایش طنز اتفاق می افتد اما اگر بخواهیم بدنبال نگاه تخصصی باشیم باید بدنبال تئاتر تخصصی برویم.

 با توجه به عدم حضور کارشناسان هنری در طول برنامه علت را جویا شدیم

مقدسی اظهار داشت: کارشناسان هنری این تئاتر را بازبینی کرده اند و نیاز به حضور در طول دوره نمایش نیست و با تشخیص خود حضور می یابند .

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 2

کل نظرات :1

  • جواد

    تاریخ : ۱۰ - خرداد - ۱۳۹۴

    تئاتر رویای رویا که همه شبش برگزار شد!!!


    پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

کسب درآمد