کد خبر: 56023

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۰۵ - ۷:۳۷

مرمت یکی از ۷ اثر فرهنگی گیلان نیاز به همت جدی مسئولان دارد

بقعه امامزادگان سید احمد و سید حیدر واقع در روستای امیربنده از دهستان بی بالان قرار گرفته است  و میعادگاه حاجت مندان درگاه ربوی است. به گزارش خبرنگار املش ما ، دوره ساخت بقعه امامزادگان امیربنده به زمان میکائیان می رسد و این بقعه در دوره قاجار یک باری مرمت شده است و الان جزء […]

بقعه امامزادگان سید احمد و سید حیدر واقع در روستای امیربنده از دهستان بی بالان قرار گرفته است  و میعادگاه حاجت مندان درگاه ربوی است.

بقعه-امیربندهبه گزارش خبرنگار املش ما ، دوره ساخت بقعه امامزادگان امیربنده به زمان میکائیان می رسد و این بقعه در دوره قاجار یک باری مرمت شده است و الان جزء ۷ اثر فرهنگی ثبت شده میراث فرهنگی در گیلان می باشد.

بقعه امیربنده دارای اتاق های میانی و ستونهای لاش سنگری است که در حاشیه ایوان به کار رفته است، اما عدم مرمت به موقع ضلع جنوب شرقی این بقعه باعث تخریب قسمت های مختلف آن گردیده است.

«مریم محمدی» یکی از افرادیکه زائر همیشگی این بقعه است به خبرنگار ما گفت: امامزادگان بعنوان میعادگاه حاجت مندان به حساب می آیند و در افزایش باورها و اعتقادات دینی مردم تاثیرات شگرفی دارند.

وی افزود: لازم است اوقاف و امورخیریه استان و همچنین میراث فرهنگی اقدام و موثر و جدی برای حفظ این آثار داشته باشند .

«محمد . ز» زائر دیگری است که معتقد است: برای انتقال مفاهیم و ارزش های دینی به کودکان مان و نسل جدید لازم است این بقاع به شیوه های نو بازسازی شود تا آثار کهنگی و تخریب شده این مکان های مهم باعث رویگردانی آنان از مکان های مذهبی نشود.

وی بیان می کند: اهل کلاچای هستم و بسیاری از مردم در ایامی مثل عید یا ایام ماه مبارک رمضان و محرم به این بقعه می آیند، این بقعه از نظر معماری بسیار زیباست و سقف چوبی آن طراحی منحصر به فردی دارد.

عضو هیئت امنای بقعه امیربنده خواستار مرمت این بنا شد.

«نصرت اله پورقربان» با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص بقاع متبرکه و نقش فرهنگی آن در عصر حاضر، گفت: این بنای قدیمی و مقدس روزانه محل زیارت بسیاری از مردم شهرستان و استان است و از اداره اوقاف و امورخیریه ی استان گیلان می خواهیم بعنوان متولی اصلی این بقعه متبرکه کمک کند تا این بنای مذهبی فرهنگی حفظ شود.

عضو هیئت امنای این مسجد به بازسازی این بقعه اشاره کرد و گفت: بقعه امامزادگان آقا سید احمد و آقا سید حیدر نیازمند بازسازی است و در غیر این صورت باید ساختار جدیدی برای آن ایجاد شود.

بقعه-امیربنده1 بقعه-امیربنده2

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد