کد خبر: 55852

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ - ۹:۴۵

رویترز: ایران به کمک قدرت دریایی خود در برابر متحدان عرب واشنگتن ایستادگی می‌کند/نقش ایران در تنگه هرمز بسیار حیاتی است

یک خبرگزاری انگلیسی در گزارشی تحلیلی نوشت:آمریکا و متحدان عرب این کشور نباید انتظار داشته باشند که قدرت کلیدی منطقه‌ای چون ایران در برابر ادعای مسدود کردن کشتی‌اش سکوت اختیار کند. به گزارش املش ما ، خبرگزاری انگلیسی «رویترز» در گزارشی تحلیلی نوشت: ایران با بکارگیری قدرت دریایی خود به سخنان اخیر متحد عرب واشنگتن […]

یک خبرگزاری انگلیسی در گزارشی تحلیلی نوشت:آمریکا و متحدان عرب این کشور نباید انتظار داشته باشند که قدرت کلیدی منطقه‌ای چون ایران در برابر ادعای مسدود کردن کشتی‌اش سکوت اختیار کند.

به گزارش املش ما ، خبرگزاری انگلیسی «رویترز» در گزارشی تحلیلی نوشت: ایران با بکارگیری قدرت دریایی خود به سخنان اخیر متحد عرب واشنگتن واکنش نشان می‌دهد.

خبرگزاری رویترز دوشنبه هفته جاری با انتشار این گزارش تحلیلی نوشت:ایران با کمک قدرت دریایی خود نشان می‌دهد که در برابر کشورهای عرب متحد واشنگتن مرعوب نمی‌‌شود.

بر اساس این گزارش،کشتی‌های ایران چند روز قبل به سمت یک کشتی سنگاپوری که به سکوی نفتی ایران در خلیج فارس آسیب رسانده بود شلیک کردند.این حادثه مصادف با اطمینان دهی مجدد آمریکا به متحدان عرب خود مبنی بر این‌که منافع آن‌ها با حصول توافق هسته‌ای با تهران تهدید نخواهد گشت،شد.

این در حالی است که ایران در اقدامی حاکی از افزایش تنش با عربستان سعودی بابت یمن با انتقاد از کشورهای عربی آن‌ها را متهم به بی‌مبالاتی و بی‌توجهی در یمن و حمله به این کشور کرد. ایران همچنین با گسیل کشتی «شاهد» به دریای سرخ یمن خواست به نوعی ادعای نیروهای ائتلاف عربستان در مسدود کردن یک کشتی را بسنجد.

یک مقام رسمی ایرانی که به خاطر مسائل امنیتی نماش را افشا نکرد،در این باره گفت:« اقدام اخیر ایران در تنگه هرمز پیامی آشکار به عربستان سعودی مبنی بر این است که هیچ کشوری نباید نقش کلیدی ایران را در تنگه هرمز نادیده انگارد.»

این مقام ایرانی افزود:«چه اصولگرا چه اصلاح طلب تمامی مقام‌های ایرانی در باره تامین امنیت نفوذ ایران در منطقه اتفاق نظر دارند. آمریکا و متحدان عرب این کشور نباید انتظار داشته باشند که قدرت کلیدی منطقه‌ای چون ایران بابت ارسال کشتی امداد رسانی به یمن و ادعای مسدود کردن آن سکوت اختیار کند.»

این منبع خبری در ادامه این گزارش تحلیلی نوشت: عملیات دریایی ایران ابعاد جدیدی را از تنش بین تهران و ریاض نشان می‌دهد. تحلیلگران نیز بر این باورند که ایران در حال تداوم نفوذ منطقه‌ای خود است

رویترز در خاتمه با تاکید بر عزم ایران در سنجش محدودیت‌های فرارو به نقل از «ماکیل فرادل» مشاور اندیشکده «خطرات جهانی» مستقر در آمریکا نوشت: ایران درحال نمایش قدرت و عرض اندام در خلیج فارس است .این کشور در حال ارزیابی محدودیت‌های موجود و فرارو در منطقه است.»/فارس

 

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد