کد خبر: 55718

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۲/۲۰ - ۶:۴۸

حرکت جدی برای ساخت دو نیروگاه هسته ای با روس ها امسال آغاز می شود

رییس سازمان انرژی اتمی درخصوص قرارداد دو نیروگاه هسته ای دو هزارو ۱۰۰ مگاواتی با روس ها گفت: اواخر سال گذشته قرارداد احداث این نیروگاه ها امضا شد و حرکت جدی برای ساخت این نیروگاه ها امسال آغاز می شود.به گزارش املش ما ، علی اکبر صالحی در مراسم بزرگداشت شهدای هسته ای که در […]

رییس سازمان انرژی اتمی درخصوص قرارداد دو نیروگاه هسته ای دو هزارو ۱۰۰ مگاواتی با روس ها گفت: اواخر سال گذشته قرارداد احداث این نیروگاه ها امضا شد و حرکت جدی برای ساخت این نیروگاه ها امسال آغاز می شود.به گزارش املش ما ، علی اکبر صالحی در مراسم بزرگداشت شهدای هسته ای که در سالن اجتماعات خوارزمی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات برگزار شد افزود: شهرک مربوط به استقرار تکنسین ها و مهندسین این مجموعه عظیم در حال ساخت است و ما برای راه اندازی این دو واحد نیروگاهی ۱۳ هزار تکنسین و مهندس در بوشهر نیاز خواهیم داشت.
صالحی
وی یادآور شد: علاوه بر این با یک کشور دیگر برای انعقاد قرارداد نیروگاه های کوچک ۱۰۰ مگاواتی پیش رفتیم و حدود ۹۰ درصد کار پیش رفته است.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه این نیروگاه ها در سواحل مکران (دریای عمان) احداث خواهد شد گفت: از طریق این نیروگاه ها می توانند هم آب شیرین و هم برق تولید کنند.

به گفته صالحی ارزش قرارداد دو نیروگاه در بوشهر بالای ۱۰ میلیارد دلار و قرارداد نیروگاه های کوچک هم دو میلیارد دلار است و این پروژه ها قرار است ظرف ۱۰ سال عملیاتی است.

وی در ادامه به پروژه استانداردسازی کاربردهای هسته ای اشاره کرد و با بیان اینکه حرکت جدی در این زمینه آغاز شده است گفت: تنها در بخش کشاورزی حدود سه هزار گونه جدید محصول کشاورزی از طریق تکنولوژی هسته ای ایجاد شده است و در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و سلامت کاربردهای گسترده ای در این زمینه وجود دارد.

صالحی ادامه داد: طی یکی دو ماه آینده امیدواریم بزرگترین بیمارستان هسته ای کشور در منطقه که تمام تجهیزات مورد نیاز برای تشخیص و درمان بیماران را بر عهده دارد کلنگ زنی شود.

صالحی در ادامه، درباره مذاکرات با گروه ۱+۵ گفت : این مذاکرات به لطف الهی و اگر مقدر باشد به نتیجه می رسد و اطلاعاتی که به دست ما رسیده نشاندهنده این است که مذاکرات خوب پیش می رود.

وی افزود: البته آنها از حالا دارند دبه در می آورند و روی یک سری از مسائل که قبلا تفاهم شده سوال هایی را مطرح می کنند البته آنها فهمیده اند که چه رخ داده است.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت : این مذاکرات در مجموع به نتیجه خواهد رسید اما ما نگفتیم ما می خواهیم به هر قیمتی به نتیجه برسیم بلکه توافق باید با حفظ منابع ملی و حاکمیت ملی و در چارچوبی که رهبری و مسوولین نظام مشخص کرده اند پیش می رود./ایرنا

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد