رییس سازمان انرژی اتمی درخصوص قرارداد دو نیروگاه هسته ای دو هزارو ۱۰۰ مگاواتی با روس ها گفت: اواخر سال گذشته قرارداد احداث این نیروگاه ها امضا شد و حرکت جدی برای ساخت این نیروگاه ها امسال آغاز می شود.به گزارش املش ما ، علی اکبر صالحی در مراسم بزرگداشت شهدای هسته ای که در سالن اجتماعات خوارزمی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات برگزار شد افزود: شهرک مربوط به استقرار تکنسین ها و مهندسین این مجموعه عظیم در حال ساخت است و ما برای راه اندازی این دو واحد نیروگاهی ۱۳ هزار تکنسین و مهندس در بوشهر نیاز خواهیم داشت.
صالحی
وی یادآور شد: علاوه بر این با یک کشور دیگر برای انعقاد قرارداد نیروگاه های کوچک ۱۰۰ مگاواتی پیش رفتیم و حدود ۹۰ درصد کار پیش رفته است.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه این نیروگاه ها در سواحل مکران (دریای عمان) احداث خواهد شد گفت: از طریق این نیروگاه ها می توانند هم آب شیرین و هم برق تولید کنند.

به گفته صالحی ارزش قرارداد دو نیروگاه در بوشهر بالای ۱۰ میلیارد دلار و قرارداد نیروگاه های کوچک هم دو میلیارد دلار است و این پروژه ها قرار است ظرف ۱۰ سال عملیاتی است.

وی در ادامه به پروژه استانداردسازی کاربردهای هسته ای اشاره کرد و با بیان اینکه حرکت جدی در این زمینه آغاز شده است گفت: تنها در بخش کشاورزی حدود سه هزار گونه جدید محصول کشاورزی از طریق تکنولوژی هسته ای ایجاد شده است و در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و سلامت کاربردهای گسترده ای در این زمینه وجود دارد.

صالحی ادامه داد: طی یکی دو ماه آینده امیدواریم بزرگترین بیمارستان هسته ای کشور در منطقه که تمام تجهیزات مورد نیاز برای تشخیص و درمان بیماران را بر عهده دارد کلنگ زنی شود.

صالحی در ادامه، درباره مذاکرات با گروه ۱+۵ گفت : این مذاکرات به لطف الهی و اگر مقدر باشد به نتیجه می رسد و اطلاعاتی که به دست ما رسیده نشاندهنده این است که مذاکرات خوب پیش می رود.

وی افزود: البته آنها از حالا دارند دبه در می آورند و روی یک سری از مسائل که قبلا تفاهم شده سوال هایی را مطرح می کنند البته آنها فهمیده اند که چه رخ داده است.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت : این مذاکرات در مجموع به نتیجه خواهد رسید اما ما نگفتیم ما می خواهیم به هر قیمتی به نتیجه برسیم بلکه توافق باید با حفظ منابع ملی و حاکمیت ملی و در چارچوبی که رهبری و مسوولین نظام مشخص کرده اند پیش می رود./ایرنا

اشتراک این خبر در :