کد خبر: 55270

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ - ۱۱:۱۶

نامه رهبر کاتولیک‌های جهان به آیت الله رمضانی+ متن

رهبر کاتولیک‌های جهان از اقدامات دکتر رضا رمضانی ‌گیلانی (نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری)، رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه در ایجاد و گسترش صلح میان ملل جهان تشکر کرد. به گزارش املش ما به نقل از  ۸دی نیوز، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در پاسخ به نامه‌ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رضا […]

رهبر کاتولیک‌های جهان از اقدامات دکتر رضا رمضانی ‌گیلانی (نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری)، رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه در ایجاد و گسترش صلح میان ملل جهان تشکر کرد.

به گزارش املش ما به نقل از  ۸دی نیوز، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در پاسخ به نامه‌ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رضا رمضانی ‌گیلانی رئیس اتّحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه از همبستگی و نگرانی وی درخصوص صلح جهانی تشکر و قدردانی کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

از واتیکان در تاریخ ۲۳/۳/۲۰۱۵

جناب آقای دکتر رمضانی

شما در نامه سرگشادهٔ خود خطاب به پاپ فرانسیسکوس، از جانشین پطرس مقدّس تقدیر و تشکر نموده‌اید. همچنین نقش مهم مسیحیت و اسلام را در ایجاد و گسترش صلح میان ملل جهان مورد تاکید قرار داده و مخالفت خویش را در مورد بی‌احترامی به مقدّسات دینی بازگو نموده‌اید.

 از شما به خاطر تاکید نسبت به همبستگی و نگرانی در مورد صلح جهانی، از سوی آن مقام مقدّس تشکر می‌کنیم.

 پاپ فرانسیسکوس با دعاهای خویش خواسته شما مبنی بر تأمین احترام و صلح بین مردم را همراهی می‌کند و رحمت واسعه خدا را برای شما مسألت دارد.

با تقدیم بهترین آرزو‌ها
پِرِلات پیتر ب. وِلس


نامه حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «رضا رمضانی‌گیلانی» به «پاپ فرانسیس»

 رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه پس از اهانت نشریه فرانسوی شارلی ابدو به ساحت مقدس پپیامبر گرامی اسلام(ص)، به پاپ فرانسیس نامه نوشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «رضا رمضانی‌گیلانی» رییس مرکز اسلامی هامبورگ، با ارسال نامه ای به پاپ فرانسیس، ضمن تقدیر از موضع گیری وی در خصوص محکومیت اهانت به پیامبر اعظم(ص)، خواستار سرعت بخشیدن به اندیشه تقریب بین الادیانی با حفظ اصول مشترک ادیان آسمانی شد.

 رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ های شیعه در این نامه با اشاره به توهین نشریه شارلی ابدو به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام(ص) تصریح کرده است: از نظر ما تکریم و احترام به همه‌ پیامبر الهی لازم و واجب است؛ چراکه آنان کاری جز انتشار رحمت الهی در میان انسان‌ها نداشتند و تاریخ جز خیر، نیکی، اخلاق و مدارا از آنان سراغ ندارد.

 وی همچنین آورده است: این رویداد نامبارک و غم انگیز از یک سو قلب این همه انسان و نیز دیگر معتقدان به انبیاء الهی را جریحه دار کرده و از سوی دیگر احساسات دینی و مذهبی را تحریک نموده و آرامش جامعه را با اختلال مواجه کرده است.

 رمضانی در این نامه می‌افزاید: اینجانب از جناب‌عالی به خاطر موضع‌گیری هوشمندانه و به موقع‌تان راجع به محکوم کردن اهانت به پیامبر عظیم الشأن اسلام تقدیر و تشکّر می‌کنم و امیدوارم مواضع جامعه دینداران روز به روز به هم نزدیک‌تر شود و اندیشه تقریب ادیان بر اساس اصول مشترک ادیان ابراهیمی تحقّق عینی و واقعی یابد.

 متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
هَلْ جَزَاء الإِحْسَانِ إِلاّ الإِحْسَانُ (قرآن کریم، سوره الرحمن، آیه ۶۰)

عالی‌جناب پاپ فرانسیس
رهبر کاتولیک‌های جهان

با سلام و تحیت؛
اخیراً شاهد آن هستیم که با انتشار کاریکاتوری اهانت آمیز در تیراژ میلیونی توسط نشریه‌ فرانسوی «شارلی ابدو»، جسارتی بزرگ به ساحت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله روا داشته و باعث آزار و اذیت روحی و عاطفی یک میلیارد و نیم مسلمان شده است.

 این رویداد نامبارک و غم انگیز از یک سو قلب این همه انسان و نیز دیگر معتقدان به انبیاء الهی را جریحه دار کرده و از سوی دیگر احساسات دینی و مذهبی را تحریک نموده و آرامش جامعه را با اختلال مواجه کرده است.

 البته این نشریه در گذشته نیز اقدام مشابهی را نسبت به حضرت عیسی مسیح علیه السلام انجام داده بود.

که علاوه بر عواطف مسیحیان، خاطر مسلمانان را آزرد، چراکه برای ما مسلمانان طبق فرموده قرآن، تفاوتی میان فرستادگان الهی نیست: “لاَ نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِّن رُّسُلِهِ” (قرآن کریم، سوره البقره آیه ۲۸۵)

از نظر ما تکریم و احترام به همه‌ پیامبر الهی لازم و واجب است؛ چراکه آنان کاری جز انتشار رحمت الهی در میان انسان‌ها نداشتند و تاریخ جز خیر، نیکی، اخلاق و مدارا از آنان سراغ ندارد.

 لذا توهین به آنان جسارت بزرگی به مقدّس‌‌ترین، پاک‌ترین و خدوم‌ترین انسان‌ها و اهانت به خوبی‌ها و امری بر خلاف اخلاق، حقوق انسان و برخی از قوانین کشورهای غربی و نیز بر خلاف عقلانیت و آرامش جامعه بوده و محکوم است، چه این که خشونت مهار گسیخته‌ تروریست‌های سازمان یافته توسط دستگاه‌های اطلاعاتی با مدیریت پنهان نیز که به اسم اسلام انجام می‌‌گیرد، به هیچ وجه مورد تایید نبوده و نیست.

 خشونت زاییده‌ سیاست‌های موجود برای رسیدن به سلطه جهانی است و اگر سیاستمداران پای خود را از این‌گونه ورودهای غیر مسؤولانه و غیر متخصّصانه در امور دینی بیرون بکشند، عالمان، دانشمندان و رهبران ادیان به آسانی می‌توانند تمام پیروان مذاهب‌شان را مدیریت کنند و جلوی هر نوع خشونت را بگیرند و آرامش و امنیت جامعه‌ مذهبی را حفظ نمایند.

اینجانب از جناب‌عالی به خاطر موضع‌گیری هوشمندانه و به موقع‌تان راجع به محکوم کردن اهانت به پیامبر عظیم الشأن اسلام تقدیر و تشکّر می‌کنم و امیدوارم مواضع جامعه دینداران روز به روز به هم نزدیک‌تر شود و اندیشه تقریب ادیان بر اساس اصول مشترک ادیان ابراهیمی تحقّق عینی و واقعی یابد.

 از خدای سبحان برای بشریت صلح، اخلاق، آرامش و امنیّت را خواستارم و برای شما موفقیت و سلامتی را آرزومندم.

آلمان، مرکز اسلامی هامبورگ
رضا رمضانی

رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه

ارسال دیدگاه

کسب درآمد