کد خبر: 55130

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۲/۰۲ - ۱:۲۶

طرح روحانی برای مبارزه با تروریسم

رئیس جمهور درسخنان خود در اجلاس سران کشورهای آسیایی – افریقایی طرح رویکرد همه‌جانبه برای ریشه‌کنی تروریسم را ارائه کرد. به گزارش املش ما به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رئیس جمهور اجلاس سران کشورهای آسیایی – افریقایی در اندونزی تاکید کرد: نگذاریم خشونت، تجاوز، تروریسم و افراط گرایی به راحتی سرتاسر گیتی را […]

رئیس جمهور درسخنان خود در اجلاس سران کشورهای آسیایی – افریقایی طرح رویکرد همه‌جانبه برای ریشه‌کنی تروریسم را ارائه کرد.

روحانی1به گزارش املش ما به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رئیس جمهور اجلاس سران کشورهای آسیایی – افریقایی در اندونزی تاکید کرد: نگذاریم خشونت، تجاوز، تروریسم و افراط گرایی به راحتی سرتاسر گیتی را درنوردد و ملت‌ها را به خاک و خون کشد.

آقای روحانی گفت: اشغالگری رژیم صهیونیستی در منطقه، تروریسم و افراط‌گری در بخش های بسیاری از دو قاره آسیا و افریقا گسترش یافته است.

وی افزود: آنان به ویژه در عراق و سوریه با توسل به وحشیانه ترین روش ها هر روز زنان، مردان و کودکان بیگناه را قربانی مطامع شوم ضدبشری خود، و زیرساختهای این کشورها را نابود می کنند.

رئیس جمهور اضافه کرد: افراط گرایان در راستای تأمین اهداف نامشروع خود از حمایت های اطلاعاتی ، تسلیحاتی و مالی برخی بازیگران منطقه ای و بین المللی برخوردارند و این در حالی است که حامیان آنان از این واقعیت غافلند که استمرار بی ثباتی در مناطق آشوب زده، گسترش ناامنی در جهان و از جمله کشورهای آنان را در پی خواهد داشت.

آقای روحانی گفت: من از دو سال پیش کوشیدم تا با تصویب قطعنامه جهان عاری از خشونت و افراطی گری در نشست ۲۰۱۳ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حمایت و یاری شما یاران همراه برای نیل به این مقصود ساختاری بین المللی پدید آورم.

* طرح چهار ماده‌ای رئیس جمهور برای ریشه‌کنی تروریسم

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در اجلاس سران کشورهای آسیایی – افریقایی گفت: اینک زمان آن فرارسیده است که برای اقدامی جهانی علیه خشونت و افراطی‌گری، طرحی عملیاتی ارائه شود و به جای آنکه با اقدام نابجای برخی کشورها با آتش افروزی به تروریسم کمک شود، با رویکردی مدبرانه ریشه های آن خشکانده شود.

آقای روحانی افزود: بنده با استفاده از فرصت این گردهمایی تاریخی، طرح رویکردی همه‌جانبه برای ریشه‌کنی تروریسم ارائه می کنم.

وی گفت: ۱- مفهوم بنیادین در مبارزه با تروریسم، گرامی داشتن حیات انسان است، ما باید به نقطه ای برسیم که برای آرامش جهانی و ایمنی خاطر، جان افراد از هر دین و مذهب و یا هر قوم و نژاد در دیدگاه همگان یکسان و برابر باشد.

آقای روحانی افزود: ما باید به نقطه ای برسیم که میان مسلمان، مسیحی، یهودی،‌ بودایی یا افریقایی،‌ آسیایی و اروپایی در ارزش های انسانی تفاوتی نباشد تا تروریسم نتواند صلح بشری را به مخاطره اندازد و امنیت فردی و اجتماعی را تهدید و تخریب کند.

وی گفت: ۲- بزرگ‌ترین جفا به ادیان الهی سوء استفاده از نام دین برای توجیه آدم‌کشی است، باید حرکت جهانی گسترده ای ازجانب رهبران دینی و فرهنگی ملل برای مقابله با توجیه اعتقاد آدم کشی آغاز شود.

آقای روحانی افزود: هیچ تعصب دینی نباید دستاویز سلطه طلبی سیاسی شود، به ویژه نام زیبای آیین آسمانی اسلام که پیام رحمت و محبت برای جهانیان آورده است.

وی گفت: ۳- در کنار مقابله جدی با افراطی گری وتروریسم باید به شناسایی و ریشه کنی عوامل و جاذبه های تروریسم و چگونگی سربازگیری آنان برخیزیم.

آقای روحانی افزود: ریشه های فرهنگی – اقتصادی این پرخاشگری و میل به خشونت باید شناسایی و با تلاش صادقانه در حل معضلات اقتصادی و تأمین عدالت اجتماعی و مقابله با ترویج فرهنگ خشونت در میان جوانان زمینه تحریک و سوء استفاده تروریست ها از بین برده شود.

وی گفت : ۴- افزون بر اینها باید با قطع کانال های تغذیه مالی، سیاسی و اطلاعاتی از توسعه تروریسم جلوگیری کرد.

* مداخله نظامی راهکار مناسبی برای پاسخ به بحران‌ها نیست

آقای روحانی افزود : استمرار بحران ها و منازعاتی که با مداخلات نظامی خارجی تشدید شده، به بروز فاجعه انسانی در منطقه آشوب زده انجامیده است.

وی گفت : شرایط تأسف بار کنونی در یمن و سوریه نمونه های بارز چنین وضعی است.

آقای روحانی افزود : تجربه تاریخی نشان داده است که مداخله نظامی نه تنها راهکار مناسبی برای پاسخ به بحران ها نیست بلکه به وخامت بیشتر اوضاع می انجامد .

وی گفت: ما معتقدیم صلح و آرامش پایدار در گرو توقف مداخله نظامی و ایجاد شرایط لازم برای مفاهمه و گفتگو میان تمام گروه های سیاسی است، ما مسئولیت خطیر جامعه بین المللی در این زمینه را یادآور می شویم.

آقای روحانی افزود : جمهوری اسلامی ایران با پیگیری و مداومت در حل معضل پیش آمده هسته ای به عنوان گام نخست، عزم راسخ دارد که تمام تلاش و ظرفیت منطقه ای و بین المللی خود را بیش از گذشته در مرحله بعد برای ایجاد امنیت منطقه و گسترش صلح جهانی به کار گیرد.

* ایران، آماده مشارکت و همکاری با همسایگان

رئیس جمهور گفت: ما در این مرحله خواهیم کوشید تا با همکاری جمعی منطقه ای و توسعه ارتباطات و تعاملات میان همسایگان و با تمسک به اصول همکاریهای اسلامی و اهداف اجلاس باندونگ آرامش ، امنیت و ثبات را برای توسعه اقتصادی و کاهش فقر و عقب افتادگی فراهم آوریم.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در اجلاس سران کشورهای آسیایی – افریقایی در اندونزی افزود: در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران آماده مشارکت و همکاری با همسایگان و از جمله همسایگان عرب خود است و در این راستا ما بر صلح منطقه ای به منظور توقف کامل کشتار و خونریزی در یمن و سایر کشورهای منطقه تأکید می کنیم چرا که در نظم جدید بین المللی همکاری و مشارکت، امری بنیانی است.

روحانی افزود: خانم ها و آقایان من بعنوان رئیس جنبش عدم تعهد نیز افتخار دارم که رضایت خاطر خویش را از حضور در اجلاس سران ابراز نمایم.

رئیس جمهور گفت: این جنبش بعنوان بزرگترین دستاورد دیپلماتیک دهه های اخیر بر این باور است که بنیاد و اساس قدرتمند این مشارکت راهبردی منجر به تقویت کشورهای آسیایی ـ افریقایی و سپس سایر مناطق در حال پیشرفت در بسیاری از زمینه ها شده و امکان ایفای نقش مهم در سطح بین المللی را برای کشورها فراهم کرده است.

رئیس جنبش عدم تعهد افزود: اما هم اکنون این وظیفه ماست که با در نظر گرفتن شرایط کنونی ، ارزشی عملی و دستوری به اصول باندونگ ببخشیم و بر این اساس ما نیازمند تقویت روابط میان آسیا و افریقا هستیم که نسبتاً از سرعت تحقق آن کاسته شده است.

روحانی اضافه کرد: جنبش عدم تعهد همچنین بر اهمیت بیانیه کنفرانس ۲۰۰۵ مشارکت راهبردی جدید آسیایی ـ‌ افریقایی تأکید دارد و از جامعه بین الملل می خواهد تا مطابق با چارچوب مشارکت راهبردی جدید بعنوان یکی از معیارهای تعمیق مشارکت میان کشورهای در حال توسعه بویژه میان آسیا و آفریقا همکاریها را ارتقا بخشد.

وی در پایان از میزبانی دولت و ملت اندونزی برای برگزاری این اجلاس مهم سپاسگزاری کرد.

* اجلاس سران کشورهای آسیایی – آفریقایی با حضور روحانی

اجلاس سران کشورهای آسیایی – آفریقایی صبح چهارشنبه به وقت جاکارتا، با سخنرانی آقای روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

رهبران و مقام های بلندپایه بیش از ۱۰۰ کشور آسیایی و آفریقایی در کنار نمایندگان ۱۶ کشور ناظر و ۲۵ سازمان بین المللی برای شرکت در این مراسم دعوت شده اند.

“جوکو ویدودو” رییس جمهور اندونزی پیش از آغاز رسمی اجلاس، در سرسرای تالار ورودی محل برگزاری اجلاس از دکتر روحانی استقبال کرد.

اجلاس به طور رسمی پس از عکس یادگاری روسای دولت‌ها، هیات‌ها و روسای هیات‌های ناظر آغاز شد.

رئیس جمهور کشورمان با حضور در محل برگزاری اجلاس کشورهای آسیایی، آفریقایی مورد استقبال رئیس جمهور اندونزی قرار گرفت.

آقای روحانی به دعوت رسمی رئیس جمهور اندونزی برای شرکت در این جلاس، شامگاه دیروز وارد جاکارتا شد.

عصر امروز هم نشست سران کشورهای سازمان کنفرانس اسلامی شرکت کننده در این اجلاس به ریاست آقای روحانی در جاکارتا برگزار خواهد شد.

حمایت از تشکیل کشور مستقل فلسطینی و تاکید بر دستیابی به راهکار سیاسی برای حل بحران یمن بررسی موضاعات منطقه ای و بین المللی از مهمترین موضوعاتی است که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

نمایندگان و ۸۰ کشور آسیایی و آفریقایی از جمله سه پادشاه ، ۱۰ رئیس جمهور و ۱۱ نخست وزیر به همراه نمایندگان ۲۰ نهاد بین المللی در این کنفرانس حضور دارند که هیات های شرکت کننده به تدریج در محل برگزاری اجلاس حضور می یابند.

ارسال دیدگاه

کسب درآمد