کد خبر: 55040

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۱/۳۱ - ۶:۲۵

«من عاشق محمدم» بزرگترین و ریزبافت‌ترین تابلو فرش ماشینی جهان ‌

مدیرعامل سرای ابریشم گفت: تابلو فرش «من عاشق محمدم» ریزبافت‌ترین فرش ماشینی جهان است. به گزارش املش ما به نقل از ایسنا، در این مراسم که صبح امروز در محل نگارخانه موسسه گلستان علی(ع) برگزار شد، محمدمهدی روحانی طی سخنانی اظهار کرد: این تابلو فرش در ابعاد ۳×۷ مترمربع بافت شده و با دارای بودن […]

مدیرعامل سرای ابریشم گفت: تابلو فرش «من عاشق محمدم» ریزبافت‌ترین فرش ماشینی جهان است.

من عاشق محمدمبه گزارش املش ما به نقل از ایسنا، در این مراسم که صبح امروز در محل نگارخانه موسسه گلستان علی(ع) برگزار شد، محمدمهدی روحانی طی سخنانی اظهار کرد: این تابلو فرش در ابعاد ۳×۷ مترمربع بافت شده و با دارای بودن ۲۱ میلیون گره از جنس ابریشم صنعتی یکی از زیباترین تابلو فرش‌های جهان به شمار می‌رود که از نظر طراحی بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: مجموعه ما براساس رسالت اجتماعی خود و به دلیل بی‌حرمتی صورت گرفته به ساحت پیامبر اکرم(ص) وظیفه خود دانست که اقدامی را انجام دهد و پس از برگزاری جلسات مختلف به این نتیجه رسید که فرهنگ و ادب بهترین عرصه برای پاسخگویی به این توهین است.

مدیرعامل سرای ابریشم تصریح کرد: در این تابلو فرش عبارت «من عاشق محمدم» به ۴۰ زبان زنده دنیا نوشته شده است و غزل معروف سعدی تحت عنوان «ماه فرو ماند از جمال محمد…» نیز در جای جای این تابلو فرش نفیس نوشته شده است.

روحانی افزود: طراحی این اثر دو ماه به طول انجامیده و مجموعا اتاق فکر ما ۲۰۰ ساعت جلسه را برای آن تشکیل داده است.

وی گفت: رنگ‌های خاصی در این اثر به کار رفته و با تمهدیدات اندیشیده شده اصول خوشنویسی نیز در آن رعایت شده و نام جلاله الله نیز در چهارگوشه آن و اسامی معصومین نیز در حاشیه آن قرار گرفته و در مرکز آن عبارت شریف «انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» نیز در مرکز آن نقش بسته است.

مدیرعامل سرای ابریشم خاطرنشان کرد: با توجه به دقتی که در زمینه طراحی این اثر صورت گرفته است، می‌توانیم این اقدام را داشته باشیم که این تابلو فرش فاقد اشکال هنری است و اهدای آن به موسسه گلستان علی(ع) نیز بزرگترین افتخار ماست.

روحانی عنوان کرد: امیدواریم که این حرکت مورد قبول حضرت حق قرار بگیرد و ما از شرکت فرش تاپ کاشان که کار بافت این اثر فاخر انجام داده است نیز سپاسگزاریم.

وی افزود: ما اعتقاد داریم که این تابلو فرش به مثابه یک دفاع فرهنگی در فضای جهان امروز است که می‌تواند گفتمان رسول مهر و دوستی و عشق و عاطفه را در جهان گسترش دهد.

مدیرعامل سرای ابریشم در پاسخ به خبرنگار ایسنا در خصوص رنگ‌های به کار رفته در اثر، تصریح کرد: با توجه به فضای روحانی رنگ‌های سبز و آبی این رنگ‌ها بیشتر در این تابلو فرش به کار رفته است و این نکته همواره مدنظر ما قرار داشته که بتوانیم فضایی متناسب با فرهنگ اهل بیت(ع) را در این اثر تداعی کنیم.

روحانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ثبت این اثر در گینس اظهار کرد: ما مدارک مستدل خود را برای شرکت گینس در امارات فرستاده‌ایم و این رکورد را ثبت خواهیم کرد، اما اولین رسالت ما در به وجود آوردن این اثر ثبت در گینس نبود، اما به دلیل قدرتی که این مجموعه برای معرفی این اثر در عرصه بین‌المللی دارد، ما نیز در این زمینه ورود پیدا کردیم.

انتهای پیام

 

ارسال دیدگاه

کسب درآمد