کد خبر: 54454

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۱/۱۹ - ۲۰:۴۳

رئیس سازمان سیا: از امتیازاتی که طرف ایرانی در مذاکرات اعطا کرده واقعا شوکه شدم

جان برنان رئیس سازمان سیا در اولین سخنرانی رسمی خود پس از توافق لوزان در دانشگاه هاروارد  به تشریح دستاوردهای امریکا از این توافق پرداخته و اعلام کرد که از امتیازاتی که طرف ایرانی در این مذاکرات داده، واقعا شگفت زده شده است. به گزارش املش ما به نقل از رجانیوز در ادامه بخش‎های مهم […]

جان برنان رئیس سازمان سیا در اولین سخنرانی رسمی خود پس از توافق لوزان در دانشگاه هاروارد  به تشریح دستاوردهای امریکا از این توافق پرداخته و اعلام کرد که از امتیازاتی که طرف ایرانی در این مذاکرات داده، واقعا شگفت زده شده است.

رئیس سازمان سیابه گزارش املش ما به نقل از رجانیوز در ادامه بخش‎های مهم این سخنرانی را منتشر می‎کند. در آینده متن کامل این سخنرانی نیز منتشر خواهد شد.

۱-     منتقدین چارچوب توافق (اصطلاح طرف امریکایی برای نامیدن توافق لوزان) انجام شده در مذاکرات هسته ای سوئیس دو رو هستند.

۲-     توافق لوزان محدودیت‎هایی برای برنامه هسته ای ایران ایجاد می‎کند که قبلا برای ما یک آرزو دست نیافتنی بود.

۳-     در نتیجه توافق لوزان ۹۸ درصد برنامه هسته ای ایران برای مدت ۱۵ سال حذف می‎شود.

۴-     حذف برنامه هسته ای ایران نه تنها در موضوع غنی سازی اورانیوم بلکه در مورد پلوتونیوم هم هست و علاوه بر آن یک رژیم منحصر به فرد (فراتر از پروتکل الحاقی) برای بازرسی از ایران ایجاد خواهد شد.

۵-     من واقعا باید بگویم که از امتیازهای ارائه شده از سوی ایران در مذاکرات لوزان شگفت زده شدم!

۶-     هیچکس از ما فکر نمی‎کرد ایران حاضر شود در همین ابتدا کاهش تعداد سانتریفیوژها را بپذیرد.

۷-     برخی از منتقدین (آمریکایی) توافق لوزان معتقدند که کاهش تحریم‎ها باعث می‎شود تا تحرکات منطقه ای ایران افزایش یابد. گرچه این نگرانی درست است اما چارچوبی که در توافق برای اینکار (کاهش تحریم‎ها) لحاظ شده به گونه ای است که ایران نمی‎تواند خارج از خواسته های ما عمل کند. (منوط شدن تعلیق تحریم‎ها به اقدامات ایران).

۸-     حسن روحانی در مذاکرات هسته ای رویکردی پراگامتیک از خود نشان داده و وانمود کرده که توافق هسته ای باعث می‎شود تا سیاست خارجی ایران در دیگر موضوعات هم تغییر کند. این وعده را باید در عمل مشاهده کرد. هر چند احتمال اینکه تحرکات ایران در منطقه به طور فوری قطع شود، کم است.

۹-     گرچه رهبری ایران به روحانی برای مذاکرات هسته ای چراغ سبز داده است، اما اگر مذاکرات شکست بخورد، روحانی و ظریف مورد انتقاد وی قرار خواهند گرفت.

 

ارسال دیدگاه

کسب درآمد