کد خبر: 54241

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۱۲:۱۲

اوباما: حتی اگر یک میلیمتر بدانیم که ایران در حال تخطی است، تحریم‌ها باز خواهد گشت

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری افزود: تحریم‌ها برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نکرد ولی باعث آمدن تهران به پای میز مذاکره شد/ توافق انجام شده از پیشروی “احتمالی” ایران به سمت تولید سلاح اتمی جلوگیری می‌کند. به گزارش املش ما ، اوباما گفت: توافق جامع طی ماه‌های آینده نگارش خواهد شد ولی مهمترین نکات این […]

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری افزود: تحریم‌ها برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نکرد ولی باعث آمدن تهران به پای میز مذاکره شد/ توافق انجام شده از پیشروی “احتمالی” ایران به سمت تولید سلاح اتمی جلوگیری می‌کند.

اوبامابه گزارش املش ما ، اوباما گفت: توافق جامع طی ماه‌های آینده نگارش خواهد شد ولی مهمترین نکات این توافقنامه جلوگیری از تولید پلوتونیوم و کاهش دو سومی ظرفیت غنی‌سازی ایران خواهد شد. این توافقنامه صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تأیید می‌کند و اگر ایران کوچکترین حرکتی بر خلاف توافقنامه انجام دهد تمام تحریم‌ها علیه این کشور باز خواهد گشت.

وی ادامه داد؛ مسائل دیگری درباره ایران از جمله وضعیت اجتماعی و غذایی ایران باید مورد بررسی قرار بگیرد ولی در حال حاضر اگر ایران به توافق انجام شده تا موعد تعیین شده پایبند بماند تمام تحریم ها علیه این کشور لغو خواهد شد. باراک اوباما گفت: توافقنامه باید به طوری اجرایی شود تا ایران نتواند توانایی بازسازی تأسیسات به حالت قبل خود را داشته باشد.

ایران حق دارد برنامه صلح آمیز هسته ای خود را ادامه دهد و آمریکا تنها به دنبال مقابله با جنبه های مبهم این برنامه بوده و در صورتی این مسائل حل شود هیچ تحریمی در کار نخواهد بود. رئیس جمهور آمریکا گفت: بارها خطاب به مردم ایران اعلام کرده بودم که آمریکا آماده روابط بر اساس احترام متقابل است و ما باید فتوای رهبر ایران درباره ممنوعیت تولید سلاح هسته ای را به عنوان نکته مهم این مذاکرات مورد نظر قرار دهیم.

اگر ایران موضوع حمایت از “تروریسم” در منطقه را نیز بتواند لغو کند پیشرفت بسیار زیادی انجام داده زیرا این موضوع باعث نگرانی اسرائیل به خصوص بنیامین نتانیاهو و دیگر کشورهای منطقه از جمله عربستان است. مطمئن هستم که توافق انجام شده رضایت نتانیاهو را نیز در بر خواهد داشت./نسیم

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

کسب درآمد