کد خبر: 54229

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۱۰:۳۰

مذاکرات پایان یافت / خبرنگاران به دانشگاه شهر لوزان رفتند/ سخنرانی اوباما پس از قرائت بیانیه

تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف از نیمه‌شب پنج‌شبه دور جدید مذاکرات هسته‌ای در شهر لوزان را با شدت تمام پیگیری کردند… به گزارش املش ما تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف از نیمه‌شب پنج‌شبه دور جدید مذاکرات هسته‌ای در شهر لوزان را با شدت تمام پیگیری کردند. اخبار […]

تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف از نیمه‌شب پنج‌شبه دور جدید مذاکرات هسته‌ای در شهر لوزان را با شدت تمام پیگیری کردند…

ظریفبه گزارش املش ما تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف از نیمه‌شب پنج‌شبه دور جدید مذاکرات هسته‌ای در شهر لوزان را با شدت تمام پیگیری کردند.

اخبار مرتبط با روز پنج‌شنبه ۱۳ فروردین ماه نیز در بخش زیر قابل مشاهده است.

***

 

۲۱:۳۰ هیئت‌های مذاکره‌کننده از جمله وزرای خارجه کشورهای حاضر در مذاکرات راهی دانشگاه لوزان شدند. نشست پایانی تا دقایقی دیگر آغاز خواهد شد.

۲۰:۳۰
پایگاه ایران هسته‌ای گزارش داده است توافق روی کلیات یک چارچوب سیاسی یا اصول راه حل ها دقایقی پیش میان ایران و ۱+۵ نهایی شده است.

به گزارش ایران هسته‌ای این توافق که هنوز روشن نیست چه بخش‌هایی از آن اعلام خواهد شد، اصول و کلیات راه حل درباره تمام مسائل مورد بحث از جمله غنی‌سازی، فردو، اراک، تحریم‌ها، تحقیق و توسعه و بازرسی‌ها در بر می‌گیرد. این بیانیه شامل رئوس تعهدات دو طرف خواهد بود و طبق موازین حقوق بین‌الملل الزام‌آور محسوب می‌شود.

۲۰:۲۰ کنفرانس خبری پایانی مذاکرات ساعت هفت به وقت لوزان (نه و نیم شب به وقت تهران) آغاز می‌شود.

۲۰:۰۰
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پس از اعلام پایان مذاکرات و قرائت بیانیه مشترک، در کنفرانسی خبری درباره این گفتگوها صحبت خواهد کرد.

۱۹:۵۰ خبرنگاران مستقر در لوزان برای نشست خبری اعلام بیانیه مشترک در دانشگاه یونیل این شهر آماده می‌شوند.

۱۹:۴۲ بیانیه مذاکره هسته‌ای در دانشگاه لوزان قرائت می‌شود

۱۹:۰۰ پایان نشست ظریف و کری بعد از نیم ساعت

۱۸:۳۷ آغاز نشست وزرای خارجه ایران و آمریکا

۱۸:۱۷ گاردین: جزئیات هر گونه توافق احتمالی در مذاکرات به دولت‌ها و کنگره ارائه خواهد شد

دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند جزئیات هر گونه توافق احتمالی بین ایران و گروه ۱+۵ در رایزنی‌های هسته‌ای به دولت‌ها و کنگره ارائه خواهد شد.

دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند تفاهم بین ایران و گروه ۱+۵ به صورت بیانیه‌ای مشترک بین دو طرف متشکل از دو تا سه صفحه و حاوی مفاد مورد توافق خواهد بود.

آنها به رغم این گفته‌اند جزئیات مربوط به این توافق علنی نخواهد شد اما دولت‌ها و کنگره در جریان آنها قرار خواهند گرفت.

این گزارش با اشاره به اینکه گفت‌وگوهای هسته‌ای وارد هشتمین روز خود شده و دو روز از ضرب‌الاجل خود خوانده ۳۱ مارس گذشته مدعی است وزیر خارجه ایران به دنبال داشتن یک بیانیه مبهم است اما وزیر خارجه آمریکا نیازمند جزئیاتی است که آنها را به کنگره ارائه کند.

۱۷:۵۰ المیادین اعلام بیانیه مذاکرات لوزان توسط ظریف و موگرینی

این بیانیه شامل سازوکار لغو تحریم ها علیه ایران است.

جام نیوز نوشت: شبکه “المیادین” لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: بیانیه نشست لوزان شامل دو یا سه صفحه است و در آن به مسایل اصلی که درباره آنها توافق شد، اشاره می شود.

این بیانیه شامل سازوکار لغو تحریم ها علیه ایران است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه را اعلام خواهند کرد.

۱۶:۱۵ نشست عراقچی، روانچی، شرمن و اشمیت در جریان است.

۱۵:۵۹ ظریف: را‌ه‌حل‌ها در دسترس است/ امروز توافقی امضا نمی‌شود/هنوز بیانیه‌ای آماده نشده/ فردا تهرانیم

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه راه‌حل‌ها در دسترس است، گفت: امروز توافقی امضا نمی‌شود و هنوز هم بیانیه‌ای آماده نشده و آنچه امروز امیدواریم به آن برسیم، رسیدن به راه‌حل‌هاست.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دقایقی قبل و در حالی که در حال پیاده روی بود در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز توافقی امضا نمی‌شود، گفت: امیدواریم امروز به راه‌حل‌ها برسیم.

وی افزود: هنوز بیانیه‌ای آماده نشده است.

ظریف با بیان اینکه مذاکرات پیشرفت خوبی داشته است، البته هنوز به نقطه پایانی نرسیده‌ایم، گفت: طرفین در حال گفت‌وگو هستند. اگر کار خوب پیش رود امکان این وجود دارد که تا آخر شب اقدامی برای اطلاع رسانی رسمی و عمومی صورت گیرد.

* امروز توافقی امضا نخواهد شد

وی افزود: ما از ابتدا هم گفته‌ بودیم که امروز توافقی امضا نخواهد شد. همواره گفته بودیم که یک توافق وجود خواهد داشت و آن توافقی است که در پایان مذاکرات در تاریخ ۱۰ تیر اگر همه چیز درست پیش رود، انجام شود.

وزیر خارجه اضافه کرد: آنچه امروز امیدواریم به آن برسیم، رسیدن به راه‌حل‌هاست. البته در مذاکرات فراز و نشیب همیشه زیاد است. الان که با شما صحبت می‌کنم، امید خوبی برای رسیدن به فهم مشترک در مورد موضوعات وجود دارد.

*راه‌حل‌ها در دسترس است/هنوز بیانیه آماده نشده

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: به نظر می‌رسد که راه‌حل‌ها در دسترس است. نیاز است که همه هیأت‌ها روی راه‌حل‌های کلی توافق کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشکل در مورد همه موضوعات کم و بیش حل شده است. البته این بدان معنا نیست که همه مسائلی که قرار است در توافق نهایی باشد، کاملاً مشخص شده است.
ظریف افزود: قرار است اگر امروز به نقطه توافق برسیم در آینده نزدیک هیأت‌ها کار بر روی متن را آغاز کنند.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ادامه داد: هنوز بیانیه آماده نشده است، لذا نمی‌توانم درباره جزئیات بیانیه‌ای که هنوز آماده نشده، صحبت کنم.

*ان شاءالله فردا در تهرانیم

وی نسبت به حصول نتیجه در امشب ابراز امیدواری کرد و در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید آیا فردا به تهران باز می گردید؟ عنوان کرد: انشاءالله فردا در تهران خواهیم بود.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا امشب نتیجه‌ای حاصل می‌شود؟ گفت: من یاد گرفتم پیش بینی نکنم. در دیپلماسی چند وجهی پیش بینی کردن امری اشتباه است.

وی خاطرنشان کرد: اما امیدوارم که اگر همه چیز خوب پیش برود، آخر امشب یک اطلاع رسانی رسمی داشته باشیم.

۱۵:۵۶ سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تا چند ساعت دیگر صبر کنید، همه چیز روشن می‌شود.

۱۵:۵۲ عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای دقایقی قبل در خصوص اینکه آیا امشب به نتیجه‌ای می‌رسیم؟ گفت: امیدهایی هست.

۱۵:۴۵ نشست موگرینی و کری در جریان است/ ناهار کاری اشتان مایر با فابیوس

۱۵:۲۲ یک شبکه آمریکایی در گزارشی درباره مذاکرات لوزان نوشت که از زمان کنفرانس صلح پاریس(۱۹۱۹) آمریکا در هیچ مذاکره‌ای به اندازه گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران در میز مذاکره نبوده است.

۱۵:۱۰ رایزنی موگرینی و ظریف با حضور عراقچی، روانچی و اشمیت پس از ۴۵ دقیقه پایان یافت.

۱۴:۳۳ رایزنی‌ ۱+۵ در بین خود و اعضای ایرانی در بین خود و بعضاً رایزنی‌های چند دقیقه‌ای طرفین ایرانی و ۱+۵ در جریان است.

۱۲:۵۹ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: مباحث فنی را بررسی می‌کردیم و به طلوع خورشید نزدیک هستیم.

۱۲:۵۶ نشست گروه ۱+۵ برای حل اختلافات داخلی در لوزان سوئیس آغاز شد.

۱۲:۳۸ محمدجواد ظریف: قرار است یک بیانیه منتشر شود که هنوز تا آن مرحله فاصله داریم هر چند پیشرفت های خوبی داشته ایم. بعد از چارچوب ها که به عنوان راه حل از آن یاد می کنیم رسیدن به توافق در تیر ماه است که کار بسیار دشواری است.

۱۲:۱۳ شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد، هیئت مذاکره کننده ایرانی اعلام کرد پیشرفتهای زیادی بدست آمده است و بارقه امیدی در افق دیده می شود.

۱۰:۵۶دیپلمات آلمانی: اشتان‌مایر ترک لوزان را برای ادامه حضور در مذاکرات به تاخیر انداخت

۹:۱۹ مذاکرات هسته‌ای که تمام شب گذشته ادامه داشت، ساعت ۵:۵۰ به وقت لوزان برای استراحت تیم‌ها متوقف شده و قرار است تا ساعتی دیگر از سر گرفته شود.

۰۶:۲۳ یک روزنامه آمریکایی به بیان جزئیاتی از کنفرانس ویدئویی «جان کری»، وزیر خارجه و «ارنست مونیز»، وزیر انرژی آمریکا با «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور این کشور در روز سه‌شنبه پرداخته است.

بنا بر ادعای نیویورک تایمز، جان کری از داخل این چادر که برای اجتناب از جاسوسی و شنود برافراشته شده بود به اوباما گفت هیچ راهی برای پایبندی به ضرب‌الاجل از پیش تعیین‌شده ۳۱ مارس وجود ندارد؛ کری گفت ایرانی‌ها احتمالاً تحت تأثیر این برداشت که مهلت تعیین شده در واشنگتن حاوی معانی زیاد و در تهران دربرگیرنده معانی اندک است در رایزنی‌ها سخت‌گیرانه عمل می‌کنند.

همچنین ادعا شده که باراک اوباما در پاسخ، به کری و مونیز گفته که ضرب‌الاجل را نادیده بگیرند و به صراحت بگویند که آماده ترک مذاکرات و پابرجا نگه داشتن تمامی تحریم‌ها علیه ایران هستند و ببینند که آیا این روش، معادلات را تغییر می‌دهد یا خیر.

۰۳:۵۴ نشست‌های دوجانبه مقامات ایرانی و آمریکایی در نیمه شب لوزان، کماکان ادامه دارد. بنا بر گزارشات رسیده از محل مذاکرات، در حالی که پاسی از شب در لوزان سوئیس گذشته، جلسه آقای دکتر ظریف با کری و معاونین و آقای فریدون همچنان بدون وقفه ادامه دارد. از سوی دیگر جلسه آقای دکتر صالحی و ارنست مونیز (وزیر انرژی آمریکا) با همراهی کارشناسان طرفین نیز با وجود گذشت ۲ ساعت از زمان آغاز، هم‌چنان ادامه دارد.

بازگشت وزیر خارجه فرانسه به مذاکرات لوزان

۱۴: ۰۲ وزیر خارجه فرانسه که بامداد چهارشنبه راهی پاریس شد، دوباره به جمع مذاکره کنندگان در لوزان پیوست و گفت که خواسته این کشور رسیدن به توافق است ولی هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. بسیاری از تحلیل‌گران، لوران فابیوس را نه تنها به عنوان نمایده دولت فرانسه، بلکه احتمالا به عنوان نماینده فکری و رفتاری رژیم صهیونیستی و جمهوریخواهان آمریکا در مذاکرات می‌دانند.

وی در بدو ورود به هتل محل مذاکرات هسته‌ای؛ در جمع خبرنگاران گفت که هنوز چند گام مانده اما گام‌های آخر سخت‌ترین گام هاست.

وزیر آلمانی، مذاکرات را امروز ترک می‌کند

۰۱:۴۳ اشتان‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان صبح پنجشنبه محل مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را ترک خواهد کرد.

۰۱:۰۰ آغاز دیدار صالحی و مونیز و پیوستن کارشناسان دو طرف به این مذاکرات

۰۰:۴۰ نمایندگان کنگره آمریکا روز چهارشنبه در واکنش به اعلام تمدید دوباره مهلت رایزنی‌های هسته‌ای خواستار تشدید تحریم‌ها علیه ایران شدند. (لینک)

۰۰:۱۶ احمد توکلی، نماینده باسابقه مردم تهران مجلس، در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، قراردادها و مؤافقت‏ نامه‏‌های‏ بین‏ المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد.»

منبع: فارس و تسنیم و مشرق

ارسال دیدگاه

کسب درآمد