کد خبر: 54223

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۱۰:۰۷

تلاش طرف غربی برای انداختن مسئولیت شکست مذاکرات به دوش ایران

این شواهد در کنار سخنان شب گذشته محمدجواد ظریف که به انتقاد از طرف غربی پرداخته بود نشان می‌دهد که طرف غربی اگرچه به شدت به توافق نیاز دارد اما درصدد است تا مسئولیت نرسیدن به توافق را متوجه طرف ایرانی کند. ظریف گفته بود: پیشرفت مذاکرات بستگی به اراده سیاسی دارد و اراده سیاسی […]

این شواهد در کنار سخنان شب گذشته محمدجواد ظریف که به انتقاد از طرف غربی پرداخته بود نشان می‌دهد که طرف غربی اگرچه به شدت به توافق نیاز دارد اما درصدد است تا مسئولیت نرسیدن به توافق را متوجه طرف ایرانی کند. ظریف گفته بود: پیشرفت مذاکرات بستگی به اراده سیاسی دارد و اراده سیاسی طرف مقابل همیشه مشکل داشته است.

طرف مذاکره کننده آمریکاییآخرین ساعات این دور جاری مذاکرات هسته‌ای در حالی انجام می‌شود که طرف غربی دوست دارد مسئولیت به نتیجه نرسیدن احتمالی مذاکرات را متوجه ایران کند.

 

به گزارش املش ما به نقل از رجانیوز، مذاکرات فشرده ایران و آمریکا بر سر مسائل هسته‌ای در حالی به روزهای پایانی در لوزان سوییس رسید که همه ناظران سیاسی از ایجاد یک «پیچ»، «گره» یا «سکته» در مسیر مذاکرات خبر دادند.

 

شاهد واضح وجود این سکته لغو جلسه امروز صبح «کری» و «ظریف» بود. در حالی که قرار بود از ساعت نه و نیم صبح این دو وزیر امور خارجه دوباره پای میز مذاکره بنشینند، ناگهان برنامه تغییر کرد و مقامات کشورهای ۱+۵ برای حل اختلافات میان خود وارد جلسه شدند.

 

اما آنچه در این میان حائز اهمیت است تلاش تیم غربی و رسانه‌هایشان برای انداختن مسئولیت شکست مذاکرات به دوش طرف ایرانی است. لحن این تیم طی دو سه روز گذشته بطور محسوس تغییر کرده است و در حالی که همه از سانزده و رو به جلو بودن مذاکرات سخن می‌گفتند، به یکباره حرف از احتمال ترک مذاکرات در صورت به نتیجه نرسیدن آن به میان آمد.

 

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفته بود: امریکا مایل است ضرب الاجل خود را برای رسیدن به این توافق موقت تمدید کند در صورتی که مذاکرات ثمر بخش باقی بماند.

 

او افزوده بود: اگر ما نتوانیم به توافق سیاسی برسیم ، آنگاه تا ۳۰ ژوئن منتظر نخواهیم ماند و از مذاکرات خارج خواهیم شد.

 

همچنین روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی بخشی از محتوای جلسه ویدئویی کری و اوباما را منتشر کرد که در آن آمده بود:  اوباما به کری و مونیز گفته ضرب‌الاجل را نادیده بگیرند و به صراحت بگویند که آماده ترک مذاکرات و پابرجا نگه داشتن تمامی تحریم‌ها علیه ایران هستند و ببینند که آیا این روش، معادلات را تغییر می‌دهد یا خیر.

 

این شواهد در کنار سخنان شب گذشته محمدجواد ظریف که به انتقاد از طرف غربی پرداخته بود نشان می‌دهد که طرف غربی اگرچه به شدت به توافق نیاز دارد اما درصدد است تا مسئولیت نرسیدن به توافق را متوجه طرف ایرانی کند. ظریف گفته بود: پیشرفت مذاکرات بستگی به اراده سیاسی دارد و اراده سیاسی طرف مقابل همیشه مشکل داشته است.

 

اما واقعیت آن است که این فرافکنی کشورهای غربی در حالی است که تیم ایرانی تا کنون بیش از آنچه لازم بوده است از خود انعطاف نشان داده اما ظاهرا طرف غربی برای امتیاز گرفتن هرچه بیشتر، از تمام راه ها استفاده می‌کند.

 

ارسال دیدگاه

کسب درآمد